Zmiany w POZ: Nowe zasady systemu kształcenia w medycynie rodzinnej

• Resort przekazał do konsultacji założenia do projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej.
• Szykują się zmiany systemu kształcenia w medycynie rodzinnej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zmiany w POZ: Nowe zasady systemu kształcenia w medycynie rodzinnej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

23 wrz 2016 16:45


Resort przekazał do konsultacji założenia do projektu ustawy o POZ.

W projekcie zaznaczono także, że lekarze, pielęgniarki i położne POZ (a także pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania) będą mieli m.in. prawo i obowiązek doskonalenia zawodowego. Zakłada się, że działania te powinny obejmować realizację programów badawczych, edukacyjnych i wdrożeniowych o kluczowym znaczeniu dla POZ. W tym celu planowana jest reorganizacja Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie, polegająca na poszerzeniu zakresu zadań o zagadnienia dotyczące medycyny rodzinnej.

Czytaj też: Radziwiłł: Sprawy pracownicze ważne, zmiany wymagają czasu

Niezależnie od przygotowywanej ustawy, resort planuje zmianę systemu kształcenia w medycynie rodzinnej. Proces ten ma przebiegać dwukierunkowo: z jednej strony zapewniony ma być "właściwy poziom rekrutacji" do szkolenia podyplomowego wśród absolwentów wydziałów lekarskich i pielęgniarskich, a z drugiej - umożliwione ma być uzyskanie właściwych kompetencji lekarzom, pielęgniarkom i położnym obecnie pracującym w POZ.

MZ chce, by ustawa weszła w życie 1 lipca 2017 r. Wyjątkiem byłyby przepisy dotyczące budżetu powierzonego, które weszłyby w życie 1 stycznia 2019 r. (od początku 2018 r. prowadzony byłby w tym zakresie program pilotażowy).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.