Zembala: Dziwią mnie lekarze, którym przeszkadza rozwiązanie 4x400 dla pielęgniarek

0 0
Zembala: Dziwią mnie lekarze, którym przeszkadza rozwiązanie 4x400 dla pielęgniarek
Kolejki rzeczywiście są, ale nie tylko w polskiej służbie zdrowia - zwraca uwagę Marian Zembala. (fot. PTWP)

- Dziwi mnie stanowisko lekarzy rodzinnych, którzy w ubiegłym roku, w wyniku rozwiązania 4x400, zarobili po 1200 zł, że nagle im tak bardzo przeszkadza, że pielęgniarka dostanie taką kwotę. To jest absurd. - mówi Marian Zembala, poseł, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, były minister zdrowia.

Marian Zembala przyznaje w rozmowie z portalem parlamentary.pl, że w służbie zdrowia należy wprowadzić dopłaty.

- Czesi wprowadzając współpłacenie przez pacjentów za niektóre świadczenia medyczne zrobili dobrze. Oczywiście trzeba wprowadzić pewne zwolnienia dla najstarszych i najuboższych, natomiast kwota 5 zł z całą pewnością przyczyniłaby się do kolejnego uporządkowania. Nie wstydźmy się tego – mówi Zembala.

Jak zauważa poseł jeżeli bardzo walczymy z korupcją i pokonujemy ją, mówimy studentom, że branie pieniędzy przez lekarza jest dyshonorem, wstydem, to nie powinniśmy bać się jednocześnie powiedzieć, że 5 zł wpłacane do systemu do rejestracji jest wyjściem właściwym.

Zembala odnosi się także do strajku pielęgniarek i obietnicy, według której dostaną one średnio 400 zł podwyżki miesięcznie, przez kolejne 4 lata.

– Czy rzeczywiście jesteśmy uczciwi mówiąc, że rozwiązanie 4x400 jest niesystemowe? Żadnego lepszego nie było. Czasem dziwi mnie stanowisko lekarzy rodzinnych, którzy w ubiegłym roku, w wyniku tych regulacji, zarobili po 1200 zł, że nagle im tak bardzo przeszkadza, że pielęgniarka dostanie taką kwotę. To jest absurd, pamiętajmy o niedoborze 60 tys. pielęgniarek - stwierdza Zembala.

Kolejnym rozwiązaniem jest mądry kompromis w sprawie fizjoterapeutów.

- Nie wolno lekceważyć tego zawodu. Wzorem innych krajów dajmy przestrzeń technikom fizjoterapeutom, niech oni też mają ważną rolę do spełnienia w systemie. Mamy nadmiar ratowników medycznych, to nieźle przygotowana grupa zawodowa w intensywnej terapii, psychiatrii, poza tym to są faceci. Aż się prosi, by w systemie nowoczesnego oddziału był, oprócz pielęgniarek, ratownik. Dzięki temu stajemy się tańsi, a jednocześnie wydajniejsi, skuteczniejsi - wyjaśnia poseł.

Zembala uważa, że wiele można zrobić, jeżeli nie lekceważy się dokonań poprzedników, ale też z determinacją wprowadza własne, takie, które są sprawdzone i pochodzą z doświadczeń innych krajów.

Cały artykuł czytaj tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • To ja pytam gdzie te pieniadze 4x 400zl ?? To bylo 232 zl na reke i to do czerwca br i juz na tym koniec!!!
  • taniość i jakość nie idzie w parze

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.