Za kilka lat może zabraknąć pielęgniarek?

Pielęgniarek jest za mało, są nadmiernie obciążone obowiązkami. To niebezpieczne zarówno dla osób wykonujących ten zawód jak i dla pacjentów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Za kilka lat może zabraknąć pielęgniarek?

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekSeniora.pl

RynekSeniora.pl

23 kwi 2015 13:36


Społeczeństwo jest coraz starsze. Wymaga coraz więcej opieki, także pielęgniarek. W najbliższych latach może okazać się, że nie ma kto jej zapewnić - mówi na łamach szczecińskiej „Gazety Wyborczej” Maria Matusiak, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Szczecinie.

22 kwietnia kilkadziesiąt pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych z woj. zachodniopomorskiego protestowało przed Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie.

Małgorzata Szymankiewicz, przewodnicząca OZZ Pielęgniarek i Położnych w Zachodniopomorskiem wyliczała żądania pielęgniarek: określenie niezbędnej liczby pielęgniarek podczas kontraktowania usług przez NFZ, zmniejszenie obciążenia pracą, wzrost wynagrodzeń, by powstrzymać emigrację zarobkową ich grupy zawodowej i zabezpieczenie czasu pracy przez umowę o pracę.

Protestujący argumentowali: pielęgniarek jest ich za mało, są nadmiernie obciążone obowiązkami. To niebezpieczne i dla osób wykonujących ten zawód, i dla pacjentów.

Maria Matusiak: - Co roku w okręgu szczecińskim na emeryturę odchodzi 200 osób z zawodu, a przybywa tylko 40-50 nowych - mówiła.

Małgorzata Szymankiewicz poinformowała z kolei, że średnia wieku pielęgniarek w Zachodniopomorskiem wynosi już ponad 48 lat.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.