Za kilka lat braknie pielęgniarek i położnych

0 0

Już za pięć lat Polacy mogą zostać pozbawieni profesjonalnej opieki pielęgniarskiej i położniczej.

Zdaniem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych już za niespełna pięć lat Polacy mogą zostać pozbawieni profesjonalnej opieki pielęgniarskiej i położniczej. Za siedem lat liczba pielęgniarek i położnych w Polsce może zmniejszyć się o 54 tys.

Rusza kampania Ostatni dyżur

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych zainaugurowała ogólnopolską kampanię społeczną "Ostatni dyżur".

"Celem kampanii jest uświadomienie społeczeństwu, że za chwilę zabraknie pielęgniarek i położnych, w związku z tym cała wielka medycyna, ale także opieka pielęgniarska w warunkach domowych, czy warunkach podmiotów leczniczych nie będzie funkcjonowała" - wyjaśniła prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Grażyna Rogala-Pawelczyk.

 

 

Kampania będzie obecna w mediach, będą również organizowane konferencje i spotkania środowiska pielęgniarskiego. W ramach kampanii będą zbierane podpisy pod petycją w formie recepty. Petycja zawiera apel do rządu i parlamentarzystów o "podjęcie natychmiastowych działań w celu opracowania i wdrożenia programu zabezpieczenia społeczeństwa w świadczenia realizowane przez pielęgniarki i położne". Podpisy będą zbierane do listopada, a następnie zostaną przekazane rządowi.

"Te recepty, to poparcie społeczne, będą także symbolem tego, jak wielką siłę stanowią pielęgniarki i położne, a jak wielkie nieszczęście będzie wówczas, kiedy ich zabraknie" - powiedziała Rogala-Pawelczyk.

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych zaprezentowała raport "Zabezpieczenie społeczeństwa polskiego w świadczenia pielęgniarek i położnych".

Pielęgniarki uciekają z Polski

Wynika z niego, że po wejściu Polski do UE wydano prawie 17,5 tys. zaświadczeń o uznaniu kwalifikacji zawodowych pielęgniarek i położnych potrzebnych do podjęcia pracy za granicą. Jednocześnie pod koniec 2014 r. w Polsce zarejestrowanych było jedynie 31 pielęgniarek, które mają obywatelstwo innego kraju UE.

Czytaj też: Pielęgniarki nie chcą pracować w zawodzie bo za mało zarabiają

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • W ,,moim" szpitalu pielęgniarki są na pojedynczych dyżurach, na oddz. zabiegowych w nocy po dwie pielęgniarki na 40-stu chorych z czego ok. 10 osób należy przygotować rano do zabiegu nie mówiąc o codziennych zaleceniach a dyrektor zapowiedział duże zwolnienia, bo chcemy pieniędzy za nadwykonania w/g ustawy. Kasa poszła na sprzęt (?), na zatrudnienie nowych lekarzy. Była przebudowa bloku operacyjnego. Tylko dlaczego wszystkie inwestycje, podwyżki lekarzy i utrzymanie szpitala jest za pieniądze pielęgniarek? Tak wynika z rozmowy z dyrem, a jak da ciut-ciut dla naszej grupy zawodowej to położymy szpital. Naczelna natomiast jak macocha - pielęgniarki traktuje jak siłę roboczą, która ma słuchać i siedzieć cicho.
  • Naczelna pielgniarek i poloznych powinna w pierwszej kolejnosci zatroszczyc sie aby pielegniarki mialy umowy o prace z maciezystymi jednostkami a nie z NFZ. To sa zbujeckie umowy, ponad 200 godzin miesiecznie, jak dlugo tak mozna wytrzymac, skad wogole jest wziety taki przyklad, bo nie z zachodu

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.