Wyższy Urząd Górniczy: Mniej wypadków w górnictwie

• W 2015 r. doszło do 2158 wypadków w górnictwie, w tym do 19 śmiertelnych. To wciąż dużo, ale liczba ta z roku na rok spada - podaje Wyższy Urząd Górniczy.
• Spada również liczba wypadków powodowanych przez pracowników
• Zdaniem nadzoru górniczego to m.in. efekt szkoleń dot. bezpieczeństwa pracy w kopalni.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wyższy Urząd Górniczy: Mniej wypadków w górnictwie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

30 cze 2016 17:28


Jak podała w czwartek (30 lipaca) rzeczniczka WUG Jolanta Talarczyk, jeszcze kilka lat temu tzw. czynnik ludzki, czyli błąd pracownika (szeroko rozumiany jako m.in. nieprzestrzeganie przepisów, zła organizacja robót, brak należytego przeglądu oraz naprawy maszyn i urządzeń czy nieadekwatna do faktycznego stanu zagrożeń ich profilaktyka) był przyczyną blisko 90 proc. górniczych tragedii, a w 2015 r. - ok. 76 proc.

- Efekty prowadzonej przez nas prewencji wypadkowej już są widoczne, choć do pełnego zadowolenia ciągle daleko. Zmiany mentalności, złych, ale utrwalonych nawyków i rutynowego działania zachodzą powoli - podkreślił, cytowany w komunikacie, dyrektor Departamentu Górnictwa Otworowego i Wiertnictwa WUG Krzysztof Król, który m.in. kieruje zespołem warunków pracy.

Szkolenia przynoszą efekty

Działania prewencyjne, prowadzone od kilku lat we współpracy WUG z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, to głównie szkolenia organizowane dla różnych grup specjalistów zatrudnionych w kopalniach oraz opracowywanie materiałów szkoleniowych dla zakładów górniczych m.in. ulotek, broszur i filmów.

Do tej pory w latach 2009-2015 pracownicy WUG i ZUS przygotowali łącznie 41 szkoleń w formie seminariów. Ich tematyka wybierana była na podstawie bieżącej analizy przyczyn wypadków i niebezpiecznych zdarzeń w górnictwie. I tak przykładowo w ub. r. obejmowała ona m.in. "Odmetanowanie górotworu w kopalniach węgla kamiennego", "Wymagania dla przenośników taśmowych stosowanych do jazdy ludzi" oraz "Eksploatację urządzeń zabezpieczających w elektroenergetyce kopalnianej".

Oprócz szkoleń pracownicy WUG i ZUS opracowali i wydali kilkanaście broszur (m.in. "Zagrożenie tąpaniami", "Bezpieczne stosowanie materiałów chemicznych w górnictwie podziemnym"), kilkanaście ulotek szkoleniowych, kilka filmów szkoleniowych oraz kilka poradników dotyczących bezpieczeństwa i organizacji pracy. Materiały te są bezpłatne.

Obecnie trwa cykl szkoleń w zakresie podstawowych obowiązków i wymagań związanych z prowadzeniem prac w zakładach górniczych dla pracowników tzw. firm zewnętrznych. Dwa seminaria już się odbyły, a dwa kolejne zaplanowano na pierwszą połowę września.

Liczba wypadków spada

Według statystyk WUG w 2015 r. ogółem doszło do 2158 wypadków w górnictwie, w tym 19 było śmiertelnych, a 12 ciężkich. Liczba wypadków ogółem w górnictwie od dziewięciu lat z roku na rok maleje. Łącznie w tym czasie zmniejszyła się o około 33 proc., a w kopalniach węgla kamiennego o ponad 28 proc.

Ponadto w 2015 r. odnotowano znaczne zmniejszenie liczby wypadków śmiertelnych i ciężkich o około 50 proc. w porównaniu do 2014 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.