Wypalenie zawodowe dotyka pracowników na własne życzenie

Osoby na wysokich stanowiskach, wykonujące ciekawą i odpowiedzialną pracę oraz dobrze za nią wynagradzane – to najczęstsze ofiary wypalenia zawodowego. Jego główną przyczyną jest presja wywierana przez otoczenie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wypalenie zawodowe dotyka pracowników na własne życzenie

PODZIEL SIĘ


Autor: infoWire.pl

20 kwi 2016 11:08


Spiralę, która doprowadza do wypalenia zawodowego, sami sobie nakręcają pracownicy. - Mimo że zostajemy po godzinach, to jeszcze zabieramy pracę do domu. Często mailujemy i odbieramy telefony od klientów oraz szefa w weekendy. Nie potrafimy odmawiać i z każdym dniem bierzemy na siebie dodatkowe obowiązki. W ten sposób na własne życzenie doprowadzamy swój organizm do wyczerpania lub przemęczenia – wyjaśnia Małgorzata Radzikowska, psycholog i coach z Pracowni Terapeutycznej.

Czytaj też: Wypalenie zawodowe dotyka wielu menedżerów. Najlepszym lekarstwem jest zmiana profesji

Pracoholizm powoduje, że mamy coraz mniej czasu dla rodziny oraz znajomych, jesteśmy rzadziej w domu i nie uczestniczymy już tak często w spotkaniach towarzyskich. Zamiast zadowolenia z wyników w pracy odczuwamy narastający stres, który odbija się na naszym życiu prywatnym i zawodowym. Stajemy się nieefektywnym pracownikiem oraz wiecznie nieobecnym partnerem, przyjacielem czy rodzicem.

W sytuacji kiedy uczucie wypalenia zawodowego zaczyna nas przygniatać, powinniśmy w pierwszej kolejności porozmawiać z kimś bliskim. Warto również skorzystać z pomocy psychologa.

- Czasami wystarczą analiza swojego stylu życia i wyznaczenie priorytetów. W innym przypadku potrzebna będzie zmiana pracy, ale po wcześniejszym ustaleniu własnych zainteresowań – uważa ekspertka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

wuj 2016-04-20 15:56:52

a co z tymi co mają inaczej znaczy złe wynagrodzenie, monotonię, stres ze strony szefa i klientów ????