Wróci liceum pielęgniarskie? Pielęgniarki są przeciwko. "To zamach na naszą niezależność"

• Ministerstwo Zdrowia planuje powrót pięcioletniego liceum pielęgniarskiego.
• Pomysł ten ma zwiększyć liczbę białego personelu.
• Pielęgniarki protestują.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wróci liceum pielęgniarskie? Pielęgniarki są przeciwko. "To zamach na naszą niezależność"

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

13 lip 2016 11:27


– Wprowadzenie pięcioletniego liceum kształcącego pielęgniarki miałoby miejsce w ramach planów Ministerstwa Edukacji dotyczących nowego kształcenia branżowego – tłumaczy w "Dzienniku Gazecie Prawnej" minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Pomysł rządu nie podoba się pielęgniarkom, które uważają, że to kolejny zamach na ich niezależność. Ponadto Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) jest zdania, że zmiana systemu nie byłaby dobra dla pacjentów. Jak wyjaśnia w "Dzienniku Gazecie Prawnej" Lucyna Dargiewicz, przewodnicząca OZZPiP pielęgniarka to zawód samodzielny, wymagający wysokich kwalifikacji, które mogą zapewnić jedynie studia.

Czytaj też: Pielęgniarki będą musiały obowiązkowo pracować w zawodzie po ukończeniu szkoły?

Pielęgniarki zgadzają się, że przydałaby im się pomoc w wykonywaniu prostych czynności, zauważają jednak, że do tego wystarczy szkolenie, a nie liceum. Resort przekonuje natomiast, że stworzenie edukacyjnej ścieżki licealnej dla przyszłych pielęgniarek nie umniejszałoby roli, jaką odgrywają w systemie - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.