Wielka kontrola medycyny. Dlaczego w Polsce brakuje lekarzy?

NIK sprawdzi, dlaczego w Polsce jest za mało lekarzy. Weźmie pod lupę resort zdrowia i uczelnie medyczne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wielka kontrola medycyny. Dlaczego w Polsce brakuje lekarzy?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/ Rzeczpospolita

5 sty 2015 9:41


Według informacji "Rzeczpospolitej", Najwyższa Izba Kontroli zbada, jak uczelnie szkolą lekarzy i dlaczego brakuje specjalistów. Sprawdzi m.in. jakie są bariery w dostępie do specjalizacji i co robi resort zdrowia, by zahamować emigrację lekarzy.

Cytaj też: Szpitale we wschodniej Polsce chętnie zatrudniłyby lekarzy z Białorusi i Ukrainy

"Sądzę, że NIK dojdzie do wniosków, o których od dawna mówi środowisko medyczne. Ze szkoły medyczne kształcą za mało lekarzy w stosunku do potrzeb, a powodem braku specjalistów jest bariera zbyt małej liczby miejsc specjalizacyjnych" - mówi dr Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Czytaj też: Lekarze zapłacą wyższą składkę na samorząd

Kontrola została zaplanowana wcześniej, nie jest więc reakcją na obecny konflikt lekarzy z resortem zdrowia. Jej plan zostanie opracowany na podstawie wskazówek zewnętrznych ekspertów.

"Panel z udziałem zewnętrznych specjalistów odbędzie się wkrótce. NIK na podstawie ich opinii uzupełni program kontroli i rozpocznie audyt w drugim kwartale 2015 roku. Wyniki kontroli przedstawimy pod koniec trzeciego kwartału" - mówi Paweł Biedziak, rzecznik Izby.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

emigrant 2015-01-05 19:02:46

Naprawdę brakuje w Polsce lekarzy? To może NIK wyjaśni w końcu dziwny paradoks: Dlaczego mimo dramatycznych biadoleń dotyczących deficytu patomorfologów nie ma środków na zatrudnienie kończących tę specjalizację lekarzy?