Wątpliwości wokół badań lekarskich pracownika

Od 1 kwietnia pracodawca nie będzie musiał płacić za badania zdrowia kandydata do pracy, jeśli ten przedstawi aktualne zaświadczenie od innego pracodawcy potwierdzające zdolność do pracy na danym stanowisku. Zmiany budzą jednak wątpliwości.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wątpliwości wokół badań lekarskich pracownika

PODZIEL SIĘ


Autor: Rynek Zdrowia

www.rynekzdrowia.pl

30 mar 2015 12:48


Zmiany wprowadzone w art. 229 kodeksu pracy budzą jednak pewne wątpliwości. Wskazuje na nie "Rzeczpospolita", która przytacza opinię Witolda Polkowskiego, eksperta Pracodawców RP.

Mówi on, że rozporządzenie wykonawcze ministra zdrowia do nowych przepisów nakazuje wystawiać skierowanie na badania lekarskie w dwóch kopiach, choć do tej pory wystarczyła jedna. Rozporządzenie nie podaje jednak, czy kopię skierowania można przetrzymywać w formie elektronicznej, czy tylko na papierze. Ekspert wyraża nadzieję, że interpretacja zmienionych przepisów pójdzie w stronę formy elektronicznej.

Z kolei Grzegorz Ruszczyk, radca prawny z kancelarii Raczkowski Paruch, zauważa, że nie jest jasne, co zrobić z drugim egzemplarzem skierowania. Obecnie nie ma przesłanek obligujących do dołączania tego dokumentu do akt osobowych pracownika. W aktach osobowych zamieszcza się badania wstępne oraz okresowe i kontrolne, ale nie wspomina się w ogóle o skierowaniach na badania. Nie wiadomo, co pracodawca ma zrobić z drugą kopią skierowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.