www.rynekzdrowia.pl

Wątpliwości wokół badań lekarskich pracownika

0 0
Wątpliwości wokół badań lekarskich pracownika
Rozporządzenie wykonawcze ministra zdrowia do nowych przepisów nakazuje wystawiać skierowanie na badania lekarskie w dwóch kopiach, choć do tej pory wystarczyła jedna (fot.flickr.com/Kathea Pinto)

Od 1 kwietnia pracodawca nie będzie musiał płacić za badania zdrowia kandydata do pracy, jeśli ten przedstawi aktualne zaświadczenie od innego pracodawcy potwierdzające zdolność do pracy na danym stanowisku. Zmiany budzą jednak wątpliwości.

Zmiany wprowadzone w art. 229 kodeksu pracy budzą jednak pewne wątpliwości. Wskazuje na nie "Rzeczpospolita", która przytacza opinię Witolda Polkowskiego, eksperta Pracodawców RP.

Mówi on, że rozporządzenie wykonawcze ministra zdrowia do nowych przepisów nakazuje wystawiać skierowanie na badania lekarskie w dwóch kopiach, choć do tej pory wystarczyła jedna. Rozporządzenie nie podaje jednak, czy kopię skierowania można przetrzymywać w formie elektronicznej, czy tylko na papierze. Ekspert wyraża nadzieję, że interpretacja zmienionych przepisów pójdzie w stronę formy elektronicznej.

Z kolei Grzegorz Ruszczyk, radca prawny z kancelarii Raczkowski Paruch, zauważa, że nie jest jasne, co zrobić z drugim egzemplarzem skierowania. Obecnie nie ma przesłanek obligujących do dołączania tego dokumentu do akt osobowych pracownika. W aktach osobowych zamieszcza się badania wstępne oraz okresowe i kontrolne, ale nie wspomina się w ogóle o skierowaniach na badania. Nie wiadomo, co pracodawca ma zrobić z drugą kopią skierowania.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.