www.rynekzdrowia.pl

W regionach szpitale walczą o każdą złotówkę

0 0
W regionach szpitale walczą o każdą złotówkę

Na obszarze opolskiego i wielkopolskiego OW NFZ trwają ostre negocjacje między zarządzającymi szpitalami a Funduszem. Dyrektorzy szpitali wiedzą już, że nie uda im się otrzymać większych pieniędzy od tych, którymi dysponowali w 2013 roku. Teraz walczą jedynie o tegoroczny rząd wielkości.

Na starcie Fundusz zaproponował nam o 3-5 proc. mniej od tegorocznego finansowania. Takie pieniądze są absolutnie nie do przyjęcia - komentują zgodnie szefowie szpitali.

Aleksandra Ćwikła, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych Szpitala Powiatowego im. prof. R. Drewsa w Chodzieży, podkreśla, że nadal nie ma ustalonego kontraktu z wielkopolskim OW NFZ.

- Na początku NFZ zaproponował nam o 4,05 proc. niższy kontrakt w lecznictwie szpitalnym niż w 2013 r., czyli o 760 tys. zł. Dla takiego małego szpitala jak nasz, gdzie przychody roczne są rzędu 25 mln zł, to naprawdę dużo - tłumaczy dyr. Ćwikła.

Redukcja kosztów

Dlatego szpital robi wszystko, żeby osiągnąć przynajmniej taki kontrakt przynajmniej, jak w roku bieżącym. Jeśli się to nie uda, znowu trzeba będzie na siłę redukować koszty. Szpital stale oszczędza i dlatego udaje mu się pozostać na niewielkim plusie.

W tym roku, przy obecnej propozycji, będzie to jednak ekwilibrystyka. - Aby utrzymać wynik dodatni w przyszłym roku znów musimy walczyć z kosztami, przeprowadzić kolejną, choćby kosmetyczną redukcję pracowników, ograniczać przyjęcia planowane, a nadwykonania sprowadzić do bardzo ograniczonego zakresu - podkreśla dyr. Ćwikła.

Takie działania w jej ocenie tylko wydłużą i tak już długie kolejki do świadczeń. Jak zaznacza, najgorzej będzie na ortopedii, gdzie na endoprotezy czeka się już 2,5-3 lata, i na rehabilitacji, gdzie już teraz kolejki z trzech miesięcy wydłużyły się do 9-10.

Podobnego zdania jest Michał Rusek, rzecznik Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Strusia w Poznaniu. Kwota jaką zaproponowano temu szpitalowi jest mniejsza o 4,22 mln zł od tegorocznego kontraktu, który wynosił 138 mln zł.

Dla oddziału okulistycznego oznacza to 15 proc. mniej środków finansowych, urologicznego - 7 proc. mniej, a zakaźnego o 6,8 proc. mniej.

Zdaniem dyrekcji szpitala to liczby nie do przyjęcia. Tak to wyglądało na samym początku, ale od tego czasu trwają negocjacje.

- Wkrótce kolejne spotkanie i trzeba żywić nadzieję, że przyniosą one jakiś racjonalny kompromis, choć trzeba się liczyć z tym, że kontrakt będzie niższy niż w tym roku. Teoretycznie gdyby kontrakt w 2014 roku był identyczny jak w 2013 roku, to z oczywistych względów - wzrost kosztów mediów, leków itd. - de facto i tak byłby niższy - wyjaśnia Rusek.

Więcej: rynekzdrowia.pl

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.