W polskich firmach coraz bezpieczniej?

Zgodnie z raportem GUS ubiegły rok był najbezpieczniejszy od czterech lat, jeśli chodzi o wypadki w pracy. Liczba osób poszkodowanych spadła o 2,7 tys. w porównaniu z 2012 r. W których branżach jest najbardziej niebezpiecznie?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W polskich firmach coraz bezpieczniej?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

18 mar 2014 10:08


Jak podaje „Rzeczpospolita" zdaniem Marka Nościusza, prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP, wyniki dotyczące bezpieczeństwa zależą od sytuacji w branży. W 2013 r. spadek inwestycji infrastrukturalnych i drogowych oraz warunki na rynku mieszkaniowym miały duży wpływ na mniejszą liczbę wypadków. Dlatego budownictwo obecnie jest uważany za bezpieczny sektor.

Niebezpiecznym miejscem pracy okazały się firmy dostarczające wodę oraz zajmujące się gospodarką odpadami i ściekami. Na liście firm o wysokiej liczbie wypadków znalazły się spółki z branży górniczej i przetwórstwa przemysłowego. Mało bezpiecznymi zakładami były firmy z sektora opieki zdrowotnej i pomocy społecznej.

Co było najczęstszą przyczyną wypadków? Upadki i poślizgnięcia oraz skaleczenia i uderzenia. - Niewłaściwa organizacja pracy, brak właściwego zabezpieczenia stanowisk pracy, tolerowanie odstępstw od obowiązujących przepisów, dopuszczanie do pracy osób bez odpowiedniego przygotowania, bez sprzętu ochronnego - to przyczyny większości badanych przez inspekcję pracy wypadków - wyjaśnia na łamach „Rz" Danuta Rutkowska, rzeczniczka Głównego Inspektora Pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.