W Polsce zabraknie pielęgniarek?

Na polskim rynku pracy jest coraz mniej pielęgniarek. Jedne wyjeżdżają do pracy za granicę, inne nie chcą pracować w zawodzie z powodu niskich pensji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Polsce zabraknie pielęgniarek?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

8 lip 2015 4:41


Wskaźnik zatrudnienia pielęgniarek w Polsce jest bardzo niski. Ich liczba na 1 tys. mieszkańców wynosi 5,4. Dla porównania w Szwajcarii jest średnio 16 pielęgniarek na 1 tys. mieszkańców, w Danii 15,4, w Niemczech 11,3, a w Czechach – 8.

Jedną z przyczyn tak niskiego wskaźnika zatrudnienia pielęgniarek jest emigracja. Z raportu Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych „Zabezpieczenie społeczeństwa polskiego w świadczenia pielęgniarek i położnych” wynika, że po wejściu Polski do UE wydano prawie 17,5 tys. zaświadczeń o uznaniu kwalifikacji zawodowych pielęgniarek i położnych potrzebnych do podjęcia pracy za granicą.

Starzejąca się grupa zawodowa

Ponadto struktura wiekowa tej grupy zawodowej wskazuje na to, że w czasie najbliższych 10 lat można spodziewać się odejścia z zawodu ok. 70 tys. osób. Średnia wieku pielęgniarek i położnych to 50 lat. Dla przykładu w wieku 23-25 jest 4,19 proc. pielęgniarek, w wieku 36-50 – 45,15 proc., 51-60 – 44,77 proc., a w wieku 61-71 – 5,9 proc. – mówi Bożena Banachowicz, prezes Fundacji Pracy i Ochrony Zdrowia Almach.

Pielęgniarki nie chcą pracować w zawodzie

Ekspertów niepokoi również zjawisko niepodejmowania pracy zawodowej przez pielęgniarki i położne. – Dla przykładu liczba absolwentów w latach 2006-2011 to 35 tys. 333 – z tej liczby tylko niewielka część zgłosiła się i otrzymała prawo do wykonywania zawodu – wyjaśnia Banachowicz.

Jej słowa potwierdza wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski, który podkreśla, że tylko 33 proc. osób, które uzyskują wykształcenie pielęgniarskie, podejmuje pracę w zawodzie. – Główną przyczyną jest to, że proponowane wynagrodzenia często wydają się pielęgniarkom zbyt niskie – mówi.

Zarobki pielęgniarek

Dane GUS wskazują, że przeciętne zarobki pielęgniarek wyniosły w 2012 roku 3 277 zł brutto. Choć kwota ta stanowi 84 proc. średniej pensji w gospodarce, to jednak zdaniem pielęgniarek jest ona nieadekwatna do zakresu wykonywanych obowiązków.

Co należy zrobić, by poprawić sytuację pielęgniarek i zachęcić młodych do edukacji w tym zawodzie? – Aby realizować świadczenia zdrowotne przez pielęgniarki i położne należy w trybie pilnym opracować i wdrożyć system wynagradzania, doprowadzić do zwiększenia zatrudnienia, aby uzyskać wskaźnik na 1 tys. mieszkańców w wysokości 8,8, a także uregulować kwestie minimalnych norm w udzielanych świadczeniach zdrowotnych przez pielęgniarki – komentuje Bożena Banachowicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

11 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Ewa 2015-07-10 20:39:09

Ja pracuję w tym zawodzie od ok.10lat .Zarabiam ok,1300 na rękę a robota fizycznie i psychicznie do zajechania.Marzy mi się 2 tys na rękę.To prawda!!! NIE WIERZCIE CO PISZĄ!!!

Ula 2015-07-10 03:03:03

Nie pracują bo nie ma dłoniach miejsc pracy i dla położnych także ,nie wszystkie mogą wyjechać a wyjeżdżają bo tu nie mają pracy i położne też,zawsze położna mogła pracować jako pielęgniarka ,przecież wykonuje czynności i zab pielęg a teraz nie może ,dajcie adresy na Mazowszu gdzie potrzebują piel i położnych do pracy,tyle chciałoby pracować i mieć te 20 tyś ale pracy i przyjęć nie ma

ewa 2015-07-09 17:38:07

Ja pracuję w Szpitalu Psychiatrycznym , na nocce na 30 psychicznie chorych mężczyzn są 2 pielęgniarki.Dyrekcja nie widzi w tym nic złego bo uważają,że chorzy śpią.Nie wiedzą niestety, że w chorobach psychicznych częstym problemem jest bezsenność.Czujemy się zagrożone a zarabiamy ok 2 tys na rękę.