W Polsce zabraknie pielęgniarek?

0 0
W Polsce zabraknie pielęgniarek?
Fot. Fotolia

Na polskim rynku pracy jest coraz mniej pielęgniarek. Jedne wyjeżdżają do pracy za granicę, inne nie chcą pracować w zawodzie z powodu niskich pensji.

Wskaźnik zatrudnienia pielęgniarek w Polsce jest bardzo niski. Ich liczba na 1 tys. mieszkańców wynosi 5,4. Dla porównania w Szwajcarii jest średnio 16 pielęgniarek na 1 tys. mieszkańców, w Danii 15,4, w Niemczech 11,3, a w Czechach – 8.

Jedną z przyczyn tak niskiego wskaźnika zatrudnienia pielęgniarek jest emigracja. Z raportu Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych „Zabezpieczenie społeczeństwa polskiego w świadczenia pielęgniarek i położnych” wynika, że po wejściu Polski do UE wydano prawie 17,5 tys. zaświadczeń o uznaniu kwalifikacji zawodowych pielęgniarek i położnych potrzebnych do podjęcia pracy za granicą.

Starzejąca się grupa zawodowa

Ponadto struktura wiekowa tej grupy zawodowej wskazuje na to, że w czasie najbliższych 10 lat można spodziewać się odejścia z zawodu ok. 70 tys. osób. Średnia wieku pielęgniarek i położnych to 50 lat. Dla przykładu w wieku 23-25 jest 4,19 proc. pielęgniarek, w wieku 36-50 – 45,15 proc., 51-60 – 44,77 proc., a w wieku 61-71 – 5,9 proc. – mówi Bożena Banachowicz, prezes Fundacji Pracy i Ochrony Zdrowia Almach.

Pielęgniarki nie chcą pracować w zawodzie

Ekspertów niepokoi również zjawisko niepodejmowania pracy zawodowej przez pielęgniarki i położne. – Dla przykładu liczba absolwentów w latach 2006-2011 to 35 tys. 333 – z tej liczby tylko niewielka część zgłosiła się i otrzymała prawo do wykonywania zawodu – wyjaśnia Banachowicz.

Jej słowa potwierdza wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski, który podkreśla, że tylko 33 proc. osób, które uzyskują wykształcenie pielęgniarskie, podejmuje pracę w zawodzie. – Główną przyczyną jest to, że proponowane wynagrodzenia często wydają się pielęgniarkom zbyt niskie – mówi.

Zarobki pielęgniarek

Dane GUS wskazują, że przeciętne zarobki pielęgniarek wyniosły w 2012 roku 3 277 zł brutto. Choć kwota ta stanowi 84 proc. średniej pensji w gospodarce, to jednak zdaniem pielęgniarek jest ona nieadekwatna do zakresu wykonywanych obowiązków.

Co należy zrobić, by poprawić sytuację pielęgniarek i zachęcić młodych do edukacji w tym zawodzie? – Aby realizować świadczenia zdrowotne przez pielęgniarki i położne należy w trybie pilnym opracować i wdrożyć system wynagradzania, doprowadzić do zwiększenia zatrudnienia, aby uzyskać wskaźnik na 1 tys. mieszkańców w wysokości 8,8, a także uregulować kwestie minimalnych norm w udzielanych świadczeniach zdrowotnych przez pielęgniarki – komentuje Bożena Banachowicz.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (11)

 • Ja pracuję w tym zawodzie od ok.10lat .Zarabiam ok,1300 na rękę a robota fizycznie i psychicznie do zajechania.Marzy mi się 2 tys na rękę.To prawda!!! NIE WIERZCIE CO PISZĄ!!!
 • Nie pracują bo nie ma dłoniach miejsc pracy i dla położnych także ,nie wszystkie mogą wyjechać a wyjeżdżają bo tu nie mają pracy i położne też,zawsze położna mogła pracować jako pielęgniarka ,przecież wykonuje czynności i zab pielęg a teraz nie może ,dajcie adresy na Mazowszu gdzie potrzebują piel i położnych do pracy,tyle chciałoby pracować i mieć te 20 tyś ale pracy i przyjęć nie ma
 • Ja pracuję w Szpitalu Psychiatrycznym , na nocce na 30 psychicznie chorych mężczyzn są 2 pielęgniarki.Dyrekcja nie widzi w tym nic złego bo uważają,że chorzy śpią.Nie wiedzą niestety, że w chorobach psychicznych częstym problemem jest bezsenność.Czujemy się zagrożone a zarabiamy ok 2 tys na rękę.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.