www.rynekzdrowia.pl

W Polsce pracuje coraz mniej pielęgniarek

0 0
W Polsce pracuje coraz mniej pielęgniarek

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych opracowała raport o liczbie pielęgniarek i położnych, którego częścią jest prognoza na najbliższe lata. Wynika z niego, że systematycznie maleje liczba pielęgniarek pracujących przy łóżkach pacjentów.

Chociaż z roku na rok przybywa pacjentów, a zapotrzebowanie na pielęgniarki będzie w kolejnych latach dynamicznie rosło w związku ze starzeniem się naszego społeczeństwa.

Z szacunków NIPiP wynika jednak, że w 2020 roku liczba wszystkich zarejestrowanych pielęgniarek spadnie o ponad 20 tysięcy osób.

A to oznacza, jak mówi nam dr Grażyna Rogala-Pawelczyk, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz adiunkt w Katedrze i Zakładzie Zarządzania w Pielęgniarstwie Wydziału Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, że jeśli nie powstaną mechanizmy zachęcające młodych ludzi do wyboru zawodu pielęgniarki i położnej, to za kilka lat na fachową opiekę z ich strony będzie mogła liczyć mniej niż połowa potrzebujących.

To się nie opłaca

Na malejące zainteresowaniem zawodem w dużej mierze wpływa jego niska opłacalność. Pielęgniarki zarabiają znacznie mniej niż średnia krajowa - od 1500-2500 zł brutto i zdecydowanie mniej niż ich europejskie koleżanki. W zachodniej Europie zarobki te kształtują się na poziomie 1200 do 2000 euro brutto. A to sprawia, że „za chlebem" wyjeżdża z kraju coraz więcej tych specjalistek.

Tylko z województwa lubelskiego co roku do pracy w innych krajach Unii Europejskiej wyjeżdża około 80-100 pielęgniarek. Kraj opuszczają nie tylko młode pielęgniarki dopiero po szkole, ale także te bardzo doświadczone. To dodatkowo sprawia, że brak wykwalifikowanych pielęgniarek w kraju staje się jeszcze bardziej odczuwalny.

Praca coraz cięższa


Jak jednak zwraca nam uwagę dr Grażyna Rogala Pawelczyk problemem malejącego zainteresowania zawodem nie są wyłącznie pieniądze, chociaż jest to istotny czynnik zniechęcający do jego wyboru. Równie ważne są warunki pracy. - Praca pielęgniarki i położnej obciążona jest dużą odpowiedzialnością, często wykonywana w trybie zmianowym na rzecz zbyt wielu pacjentów na raz. Wymaga z jednej strony ogromnej wiedzy i doświadczenia, a z drugiej dobrej formy fizycznej - zaznacza prezes.

Z raportu NIPiP wynika, że w ostatnich trzech latach liczba absolwentów szkół pielęgniarskich (studiów zawodowych oraz szkół wyższych) wynosiła rocznie 6-7 tys. osób. Ale w tym samym okresie okręgowe rady pielęgniarek i położnych wydawały rocznie niespełna 2 tys. zaświadczeń o prawie do wykonywania zawodu, czyli tylko około jedna trzecia absolwentów podejmuje pracę w zawodzie.

Cały artykuł czytaj tutaj.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.