W Polsce brakuje lekarzy. Co dziesiąty absolwent decyduje się na wyjazd z kraju

Według najnowszego raportu organizacji OECD – Health at Glance 2015, jeśli chodzi o dostęp do lekarzy, Polska nadal znajduje się na szarym końcu Europy. Na tysiąc pacjentów w naszym kraju przypada zaledwie 2,2 lekarza.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Polsce brakuje lekarzy. Co dziesiąty absolwent decyduje się na wyjazd z kraju

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

13 lis 2015 19:18


Prognozy nie napawają optymizmem, bo liczba lekarzy się nie zwiększa, studentów kierunków medycznych wciąż jest za mało, a 10 proc. absolwentów decyduje się na wyjazd z kraju. Patrząc na te dane, nasuwa się pytanie: kto będzie nas leczył za 10 lat?

Dane Naczelnej Izby Lekarskiej wskazują, że obecnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad 180 tys. lekarzy (w tym także dentystów), przy czym zawód wykonuje 166,5 tys. z nich. Z perspektywy 40 milionowego kraju, liczby te są alarmujące, tym bardziej, że liczba pacjentów wymagających długotrwałego leczenia, systematycznie rośnie.

Lekarze 55+

Wpływają na to zmiany demograficzne, w tym starzenie się społeczeństwa. Obciążona służba zdrowia już teraz nie radzi sobie z zapewnieniem równego dostępu do opieki, a prognozy nie napawają optymizmem. Niepokojący jest fakt, że średni wiek lekarza specjalisty i lekarza dentysty specjalisty w Polsce, to niemal 55 lat. Średnią skutecznie zawyża wciąż niewystarczająca liczba absolwentów kierunków medycznych.

Jak podał dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, na przestrzeni ostatnich 10 lat prawo wykonywania zawodu otrzymywało rocznie około 2,5 tys. lekarzy i 850 lekarzy dentystów, przy czym dodatkową specjalizację ukończyło jedynie 3616 lekarzy i 177 lekarzy dentystów.

To zdecydowanie za mało, zwłaszcza, że przeciętny wiek zakończenia specjalizacji to odpowiednio 37 lat dla lekarza i 34 dla lekarza dentysty w związku z czym można założyć, że tegoroczni absolwenci zdobędą pełne specjalizacje za jakąś dekadę.

Polscy lekarze rekordzistami w długości czasu pracy

Warto również wspomnieć, że według OECD przeciętny polski lekarz odbywa w ciągu roku ponad 3 tys. konsultacji z pacjentami – bardziej przeciążone w rankingu Europy okazały się tylko Węgry i Słowacja. Średnia, europejska liczba konsultacji wynosi około 2 tys.

Zdaniem ekspertów teoretycznie można zminimalizować ten wskaźnik ograniczając liczbę miejsc, w których lekarz może pracować. Jednak z góry wiadomo, że nie jest to rozwiązanie problemu, a najbardziej ucierpieliby na tym pacjenci. Już teraz mamy rekordowe długie kolejki do specjalistów, a ograniczenia liczby etatów, na których mogą pracować lekarze dodatkowo pogorszyłoby sytuację.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Lekarz 2015-11-17 11:00:47

a ja bylem na studiach platnych i ciesze sie, ze nie mam zadnych zobowiazan wobec Kraju :)

alena 2015-11-16 22:47:31

Powinni albo płacić za studia albo zwtacać koszty przed wyjazdem z Polski.