W których zawodach jest najwięcej psychopatów?

• Najwięcej psychopatów jest wśród menedżerów, prawników i dziennikarzy.
• Psychopaci, wbrew pozorom, nie stronią od ludzi. Przeciwnie - w niektórych zawodach ich cechy stają się pomocne.
• Zdaniem psychologa społecznego Kevina Duttona psychopatom łatwiej jest w zawodach wymagających zdecydowania, skupienia na celu, umiejętności podejmowania decyzji pod presją.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

W których zawodach jest najwięcej psychopatów?

PODZIEL SIĘ


Autor: Jakub Prokop

10 lut 2016 10:34


Tradycyjnie psychopatia kojarzona była z powiązanymi zaburzeniami sfery emocjonalnej i interpersonalnej człowieka oraz zachowaniami antyspołecznymi. Cechy psychopatyczne przejawia około 1 proc. populacji. Psychopata nie jest jednak – jak się mylnie sądzi – człowiekiem, który wybiera samotność i stroni od ludzi. Przeciwnie, bywa duszą towarzystwa i dobrze się odnajduje w dowolnych sytuacjach społecznych.

Pismo „Scientic American” tak psychopatę definiuje: robi dobre pierwsze wrażenie, bywa (powierzchownie) czarujący. Ale jest też egocentryczny, pozbawiony poczucia winy, empatii, nie potrafi zaangażować się emocjonalnie, w relacjach pozostaje chłodny, zdystansowany. Wikła się w rozmaite sytuacje ryzykowne, czasem w sposób nieodpowiedzialny i bez wyraźnego powodu. Gdy wpada w kłopoty – umiejętnie się usprawiedliwia, zrzucając winę na inne osoby i okoliczności. Z trudem hamuje impulsy, które dyktują, co ma robić i jak się zachować. Bywa więc impulsywny, koncentruje się głównie na poszukiwaniu przyjemności.

– Nie ma wyraźnej granicy pozwalającej zdefiniować psychopatę. Nie ma jednej kombinacji, wszystko zależy od natężenia tych cech i okoliczności – twierdzi Kevin Dutton, psycholog społeczny z Oksfordu, autor książki "Mądrość psychopatów".

Zauważa, że np. chirurgowi w przeprowadzeniu trudnej operacji nie pomoże płacz nad sytuacją swojego pacjenta, wczuwanie się w jego ból, ale chodzi o to, żeby zoperował go tak, aby ten przeżył. A to tylko jeden z zawodów, w którym psychopatyczny talent może okazać się przydatny.

– Psychopatom łatwiej jest też w zawodach, gdzie trzeba być twardym i bezwzględnym, skupionym na celu, podejmować szybkie decyzje pod presją, przydaje się mieć "podkręcone" cechy psychopatyczne. Sprawdzają się wybijają się wszędzie tam, gdzie istnieją dynamiczne struktury władzy, które oni mogą kontrolować i manipulować nimi – wylicza Kevin Dutton.

Jego zdaniem lista zawodów, które psychopaci podejmują najchętniej i w których najlepiej się odnajdują wygląda następująco:

- Dyrektor generalny - bo przydają mu się takie cechy jak pewnością skłonność do podejmowania ryzyka, impulsywność i odwaga (rozumiana jako brak lęku);

- Prawnik - pomocne są powierzchowny urok i brak przesadnej empatii;

- Sprzedawca - zwłaszcza jeśli jest inteligentny, umie nawiązać rozmowę i przekonać do swoich racji;

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.