W których zawodach jest najwięcej psychopatów?

0 0
W których zawodach jest najwięcej psychopatów?
Jeśli ustawimy wszystkie pokrętła na maksimum, nie stworzymy człowieka sukcesu, ale psychopatę dysfunkcjonalnego. (Fot. Flickr, Porsche Brosseau, CC2.0)

• Najwięcej psychopatów jest wśród menedżerów, prawników i dziennikarzy.
• Psychopaci, wbrew pozorom, nie stronią od ludzi. Przeciwnie - w niektórych zawodach ich cechy stają się pomocne.
• Zdaniem psychologa społecznego Kevina Duttona psychopatom łatwiej jest w zawodach wymagających zdecydowania, skupienia na celu, umiejętności podejmowania decyzji pod presją.

Tradycyjnie psychopatia kojarzona była z powiązanymi zaburzeniami sfery emocjonalnej i interpersonalnej człowieka oraz zachowaniami antyspołecznymi. Cechy psychopatyczne przejawia około 1 proc. populacji. Psychopata nie jest jednak – jak się mylnie sądzi – człowiekiem, który wybiera samotność i stroni od ludzi. Przeciwnie, bywa duszą towarzystwa i dobrze się odnajduje w dowolnych sytuacjach społecznych.

Pismo „Scientic American” tak psychopatę definiuje: robi dobre pierwsze wrażenie, bywa (powierzchownie) czarujący. Ale jest też egocentryczny, pozbawiony poczucia winy, empatii, nie potrafi zaangażować się emocjonalnie, w relacjach pozostaje chłodny, zdystansowany. Wikła się w rozmaite sytuacje ryzykowne, czasem w sposób nieodpowiedzialny i bez wyraźnego powodu. Gdy wpada w kłopoty – umiejętnie się usprawiedliwia, zrzucając winę na inne osoby i okoliczności. Z trudem hamuje impulsy, które dyktują, co ma robić i jak się zachować. Bywa więc impulsywny, koncentruje się głównie na poszukiwaniu przyjemności.

– Nie ma wyraźnej granicy pozwalającej zdefiniować psychopatę. Nie ma jednej kombinacji, wszystko zależy od natężenia tych cech i okoliczności – twierdzi Kevin Dutton, psycholog społeczny z Oksfordu, autor książki "Mądrość psychopatów".

Zauważa, że np. chirurgowi w przeprowadzeniu trudnej operacji nie pomoże płacz nad sytuacją swojego pacjenta, wczuwanie się w jego ból, ale chodzi o to, żeby zoperował go tak, aby ten przeżył. A to tylko jeden z zawodów, w którym psychopatyczny talent może okazać się przydatny.

– Psychopatom łatwiej jest też w zawodach, gdzie trzeba być twardym i bezwzględnym, skupionym na celu, podejmować szybkie decyzje pod presją, przydaje się mieć "podkręcone" cechy psychopatyczne. Sprawdzają się wybijają się wszędzie tam, gdzie istnieją dynamiczne struktury władzy, które oni mogą kontrolować i manipulować nimi – wylicza Kevin Dutton.

Jego zdaniem lista zawodów, które psychopaci podejmują najchętniej i w których najlepiej się odnajdują wygląda następująco:

- Dyrektor generalny - bo przydają mu się takie cechy jak pewnością skłonność do podejmowania ryzyka, impulsywność i odwaga (rozumiana jako brak lęku);

- Prawnik - pomocne są powierzchowny urok i brak przesadnej empatii;

- Sprzedawca - zwłaszcza jeśli jest inteligentny, umie nawiązać rozmowę i przekonać do swoich racji;

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.