Ustawę o zawodzie fizjoterapeuty krytykują lekarze

Ponad 25 lat fizjoterapeuci czekali na ustawowe uregulowanie wykonywania zawodu. Uchwalenie ustawy dot. fizjoterapeutów przez Sejm wywołało jednak tyle samo zadowolenia, co i krytyki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ustawę o zawodzie fizjoterapeuty krytykują lekarze

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekZdrowia.pl

www.rynekzdrowia.pl

30 wrz 2015 20:55


Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty została uchwalona przez Sejm w miniony piątek (25 września). W czasie sejmowych dyskusji wzbudzała kontrowersje. Ich odzwierciedleniem był stosunek głosów podczas głosowania nad jej przyjęciem: "za" głosowało 272 posłów, 119 było przeciw, 32 wstrzymało się od głosu.

Przypomnijmy, że głównym celem regulacji ma być - jak wyjaśniali jej inicjatorzy - zapewnienie bezpiecznej fizjoterapii poprzez uniemożliwienie wykonywania tego zawodu osobom bez odpowiednich kwalifikacji.

Fizjoterapeuta zawodem regulowanym

Obecnie zawód fizjoterapeuty nie jest w Polsce zawodem regulowanym. Działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych może założyć każdy. Dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje w zakresie fizjoterapii są wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ.

- Trudno nie cieszyć się z osiągnięcia tego, na co czekało kilka pokoleń fizjoterapeutów w Polsce. W końcu mamy uregulowanie prawne naszego zawodu. Zaś kwestie czy ustawa mogłaby być lepiej sprecyzowana, to osobna sprawa - mówi nam dr Marek Kiljański, prezes Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii.

W jego opinii, przyjęcie ustawy nie przekreśla dalszych prac nad jej ulepszaniem. - Ważne, że w końcu mamy fundamenty regulujące ścieżkę kształcenia w zawodzie, narzędzie w postaci państwowego egzaminu, które zweryfikuje kwalifikacje do uzyskiwania prawa do jego wykonywania - dodaje prezes PTF.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.