www.rynekzdrowia.pl

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, zmiany: Nowelizacja przyjęta. Fizjoterapeuci będą protestować

0 0
Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, zmiany: Nowelizacja przyjęta. Fizjoterapeuci będą protestować
Nowela nie przewiduje powołania samorządu zawodowego tej grupy (fot.Archiwum/Rynek Zdrowia)

• Sejmowa komisja zdrowia przyjęła w pierwszym czytaniu projekt nowelizujący ustawę o zawodzie fizjoterapeuty.
• Zmiana przepisów nie przewiduje powołania samorządu zawodowego tej grupy.
• Znacząco zawęża także jej uprawnienia zawodowe.
• Fizjoterapeuci zapowiadają protest przed Sejmem.

Posłanka Józefa Hrynkiewicz ( PiS) w uzasadnieniu projektu nowelizacji podkreślała, że uchwalona 25 września ub.r. ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, która ma wejść w życie 31 maja, wymaga zmian.

Nowela jest właśnie odpowiedzią na tę potrzebę. - Usuwa wątpliwości, na które wskazywano w przyjętej ustawie. Nowe przepisy akcentują zróżnicowanie kwalifikacji i wykształcenia tej grupy zawodowej, co musi uwzględniać uprawnienia fizjoterapeutów , a czego brakuje w obecnej ustawie. Regulują współpracę z lekarzem, wgląd do dokumentacji medycznej, czy odpowiedzialność zawodową - wyjaśniała.

Posłanka przyznała, że nowela nie przewiduje powołania samorządu zawodowego tej grupy - bo jak wyjaśniała - nie ma obecnie katalogu i rejestru fizjoterapeutów.

Posłowie opozycyjni jak i obecni na komisji przedstawiciele fizjoterapeutów stanowczo występowali przeciwko próbom wprowadzenia zmian do ustawy. Jak podkreślali pierwsze czytanie ustawy powinno mieć miejsce na posiedzeniu Sejmu nie w komisji, gdyż całkowicie zmienia przyjęte już ustawą prawa, jak chociażby likwiduje powołany ustawą samorząd.

Poseł Rajmund Miller wskazywał, że nowela w jego opinii jest przygotowana pod dyktando wąskiego lobby lekarskiego. - Niezrozumiałe jest uzasadnienie konieczności wprowadzenia nowelizacji do ustawy, która jeszcze nie weszła w życie, zatem nie ma argumentów, że działa źle - komentował.

Ostatecznie komisja przyjęła projekt nowelizacji w pierwszym czytaniu.

Fizjoterapeuci zapowiedzieli, że w środę (18 maja) zjawią się przed Sejmem, gdzie będą protestować przeciwko noweli.

Cały artykuł czytaj tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (4)

 • Skierowanie na fizjoterapię od lekarza pierwszego kontaktu to glupota, niedopuszczalna, bo zwiększy tylko KOLEJKI do lekarzy pierwszego kontaktu....
 • Brak słów ....Ciekawe czemu w większości krajów Unii Europejskiej zupełnie inaczej podchodzi się do tego zawodu a u nas jak zwykle ciemnogród , ale oczywiście wszystko tłumaczy olbrzymia chęć zysku pewnej grupy zawodowej która działa niczym MAFIA .....
 • Takie potworki jak ta nowela tworzą potwory, które nie mają o tym zielonego pojęcia. A raczej pojęcie mają ich mocodawcy - czyli lobby lekarskie na czele z Radziwiłłem... Ciekawe na ile została ta nowela wyceniona i komu się ona opłaca bo na pewno nie tym najciężej pracującym czyli fizjoterapeutom. Co jeszcze ta "dobra, zmiana" pisowa pogrzebie?

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.