Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty: Będzie dłuższe vacatio legis?

- Poselski projekt wydłużający termin wejścia w życie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty o dwa lata jest do rozważenia. Pomysł jest analizowany, żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty: Będzie dłuższe vacatio legis?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jk

19 lut 2016 12:52


Chodzi o uchwaloną w ubiegłej kadencji Sejmu ustawę, którą prezydent Andrzej Duda podpisał w październiku ubiegłego roku. Reguluje ona m.in. kwestie wykonywania tego zawodu, kształcenia, działania samorządu zawodowego oraz odpowiedzialności zawodowej.

W ustawie zapisano półroczne vacatio legis - ma wejść w życie 6 miesięcy od ogłoszenia, a więc 31 maja br. Projekt zgłoszony przez grupę posłów PiS zakłada wydłużenie vacatio legis do 24 miesięcy. Autorzy projektu argumentują, że wydłużenie vacatio legis pozwoli na wypracowanie i uchwalenie nowelizacji ustawy.

Przeciwni tej propozycji są fizjoterapeuci, którzy przekonują, że nie ma ku niej żadnych merytorycznych przesłanek. Na 26 lutego zapowiadają przed Sejmem manifestację "w obronie" ustawy.

Minister zdrowia pytany o projekt wskazał na wstępie, że nie jest to ani inicjatywa rządu ani ministerstwa zdrowia.

- Są dwa aspekty sprawy - jeden to dyskusja na temat kompetencji przyznanych fizjoterapeutom, a drugi to cała lawina aktów wykonawczych, które powinny być gotowe, a nad którymi prace się nie zaczęły. Wydaje się, że do maja jest mało czasu. Nie podjąłem decyzji, analizujemy pomysł, jest do rozważenia - powiedział.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł (Fot. PTWP) Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł (Fot. PTWP)

Zdaniem autorów projektu przepisy przyjętej przez poprzedni rząd ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, dotyczące np. uzyskiwania prawa do wykonywania zawodu oraz odpowiedzialności zawodowej, "stoją w zasadniczej sprzeczności z większością regulacji prawnych obowiązujących w tym zakresie".

- Nadanie fizjoterapeutom uprawnienia kwalifikacji w leczeniu pacjentów do zabiegów fizjoterapii i ich stosowania, bez chociażby wstępnej diagnostyki lekarskiej, może zagrażać zdrowiu, a w skrajnych przypadkach życiu pacjentów - napisano w uzasadnieniu.

Autorzy projektu argumentują, że wydłużenie vacatio legis pozwoli na wypracowanie i uchwalenie nowelizacji ustawy. Polskie Towarzystwo Fizjoterapii (PTF) uważa, że wydłużenie vacatio legis zniweczy 28 lat starań o regulację prawną zawodu fizjoterapeuty.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

krakus 2016-02-20 20:27:59

Boże... Widzę coś takiego jak UGUL, to nie wiem czy się śmiać czy płakać... To jest genialny symbol tego jak bardzo zacofana jest rehabilitacja działająca pod sztandarem NFZ....