Uprawnienia nadane fizjoterapeutom mogą zagrażać pacjentom

Posłowie PiS alarmują - uprawnienia nadane fizjoterapeutom na mocy ustawy przyjętej we wrześniu 2015 r. mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjentów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Uprawnienia nadane fizjoterapeutom mogą zagrażać pacjentom

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

11 lut 2016 18:02


Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty reguluje m.in. kwestie wykonywania tego zawodu, kształcenia, działania samorządu zawodowego oraz odpowiedzialności zawodowej. Została ona przyjęta w ubiegłej kadencji Sejmu, a w październiku podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ustawa ta ma wejść w życie 6 miesięcy od ogłoszenia, a więc 31 maja br. Projekt przygotowany przez PiS zakłada wydłużenie vacatio legis do 24 miesięcy.

Zdaniem posłów PiS przepisy przyjętej przez poprzedni rząd ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, dotyczące np. uzyskiwania prawa do wykonywania zawodu oraz odpowiedzialności zawodowej, "stoją w zasadniczej sprzeczności z większością regulacji prawnych obowiązujących w tym zakresie".

"Nadanie fizjoterapeutom uprawnienia kwalifikacji w leczeniu pacjentów do zabiegów fizjoterapii i ich stosowania, bez chociażby wstępnej diagnostyki lekarskiej, może zagrażać zdrowiu, a w skrajnych przypadkach życiu pacjentów" - czytamy w uzasadnieniu. Autorzy projektu wskazują, że zaniechanie badania lekarskiego przed rozpoczęciem leczenia "narusza w sposób oczywisty bezpieczeństwo chorego" i jest sprzeczne z europejskimi standardami medycznymi.

Przekonują też, że wprowadzony ustawą program kształcenia fizjoterapeutów i zakres zdobywanej przez nich wiedzy nie są wystarczające do uznania, że mogą oni np. samodzielnie kwalifikować i planować zabiegi fizjoterapeutyczne.

"Uregulowanie zawodu fizjoterapeuty jest zasadne, jednak osiągnięcie tego celu nie może odbywać się kosztem pogorszenia jakości świadczeń i bezpieczeństwa pacjentów oraz powielania kompetencji zarezerwowanych dla lekarzy specjalistów" - zaznaczono w uzasadnieniu.

Autorzy projektu argumentują, że wydłużenie vacatio legis pozwoli na wypracowanie i uchwalenie nowelizacji ustawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Ciekawy. 2016-02-11 19:46:04

A niby dlaczego? Skoro przecież większość rehabilitanót pracuje prywatnie- a tak można trafić do specjality lub do człowieka po 2 godzinnym kursie... PiS wszystko rozwala...