Unijne przepisy nie utrudnią niepełnosprawnym dostępu do rynku pracy

Komisja Europejska, w kontekście projektu, który dotyczy pomocy publicznej, nie chce w Polsce ograniczać dostępu osób niepełnosprawnych do rynku pracy - takie zapewnienie otrzymał wiceminister pracy Radosław Mleczko po poniedziałkowym (8 lipca) spotkaniu w Brukseli z komisarzem UE ds. konkurencji Joaquinem Almunią.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Unijne przepisy nie utrudnią niepełnosprawnym dostępu do rynku pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Rynek Zdrowia

www.rynekzdrowia.pl

9 lip 2013 11:37


Projekt rozporządzenia KE zakłada wprowadzenie limitów kwotowych pomocy publicznej. Komisja proponuje, aby wynosiły one 0,01 proc. PKB państwa członkowskiego i weszły w życie od 1 stycznia 2014 roku. Przeciwko temu projektowi zaprotestował polski rząd, bo - jak wskazywał - gdyby wszedł w życie, roczne wsparcie finansowe z budżetu na zatrudnianie niepełnosprawnych spadłoby z 3 mld zł do 200 mln zł.

- Komisarz (Almunia) zapewnił nas, że w żadnym wypadku jego intencją nie jest ograniczanie czy utrudnianie dostępu osobom niepełnosprawnym do rynku pracy. Wręcz przeciwnie, będziemy rozmawiać o kolejnych regulacjach, tak, żeby ten dostęp osób niepełnosprawnych był pełny - powiedział dziennikarzom Mleczko po spotkaniu z Almunią. Jak dodał, rozmowy z KE będą trwały.

W spotkaniu z komisarzem wzięli też udział polscy eurodeputowani, którzy twierdzą, że ważną częścią projektu będzie akceptacja pomocy publicznej przez KE.

Zagrożenia dla wsparcia finansowego z budżetu na zatrudnianie niepełnosprawnych nie widzi europoseł Tadeusz Zwiefka (PO). - Nie ma dziś mowy o tym, że zostanie ograniczona wielkość pomocy dla osób niepełnosprawnych. Mówimy o kwocie rzędu 3 mld zł. Chodzi tylko o notyfikację, czyli kontrole, czy publiczne fundusze pomocowe są wydawane właściwie - powiedział dziennikarzom Zwiefka, podkreślając, że jest to istota projektu KE.

Jak dodał, jednym z rozwiązań może być wymóg notyfikacji przed udzielaniem pomocy albo kontrola już wydanych środków.

Europosłanka Danuta Huebner (PO) również podkreśla, że nie ma zagrożenia dla zatrudniania niepełnosprawnych w Polsce. - Były obawy, ale wyjaśniliśmy nieporozumienia. Teraz będą konsultacje z państwami członkowskimi nad ostateczną wersją zapisu, który dotyczy rynku pracy dla niepełnosprawnych - powiedziała dziennikarzom po spotkaniu.

W Polsce ze wsparcia finansowego dla zatrudnienia korzysta ok. 240 tys. osób niepełnosprawnych. Przeciwko projektowi rozporządzenia protestują stowarzyszenia osób niepełnosprawnych, m.in. stowarzyszenie EKON.

Zdaniem Marka Łukomskiego z tej organizacji, jeśli projekt wejdzie w życie, pracę straci w Polsce co najmniej 140 tys. osób niepełnosprawnych. Z wyliczeń Platformy Integracji Osób Niepełnosprawnych PION wynika natomiast, że w efekcie wejścia w życie rozporządzenia KE bez pracy w Polsce pozostanie 19 z 20 niepełnosprawnych. Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.