www.rynekzdrowia.pl

Umowy o pracę czy kontrakty - jak pracują lekarze?

0 0
Umowy o pracę czy kontrakty - jak pracują lekarze?
Rekordzista spośród lekarzy na kontrakcie udzielał świadczeń zdrowotnych non stop przez 6 dni. /Fot. PTWP

Dyrektorzy szpitali proponowali lekarzom przechodzenie z umów na pracę w ramach kontraktów w celu redukcji kosztów. Kontrola NIK wykazała, że forma zatrudnienia nie przesądza o wyniku finansowym.

- Zatrudniamy głównie kontraktowych lekarzy - mówi nam Zdzisław Rachubiński, p.o. dyrektora SP ZOZ w Człuchowie, jednej z placówek wizytowanych przez inspektorów NIK. Dodaje, że lekarze nie chcą słyszeć o etatach:

- Nawet ci, którzy mieli u nas etaty poprzechodzili na kontrakty. Warto podkreślić, że nie z inicjatywy dyrekcji, tylko na własne życzenie.

Dyrektor Rachubiński wolałyby zatrudniać etatowców. Zwraca uwagę, że z pracownikiem na etacie inaczej się rozmawia.

- Wiem, że mogę stawiać mu zadania i wymagać ich realizacji. Z kontraktowym jest inaczej. Niby realizuje obowiązki, ale może zerwać umowę. Teoretycznie powinien powiadomić mnie wcześniej, że nie chce dłużej pracować, ale w praktyce rożnie bywa. Po prostu pewnego dnia nie zjawi się w pracy i nie wystawi rachunku - dodaje.

Kontrakty nie poprawiają kondycji szpitali

Nie jest jednak tak, że gdyby zatrudniano głównie etatowców, to szpital miałby lepsze wyniki finansowe.

- Kontrola NIK wykazała, że forma zatrudnienia personelu nie przesądza o wyniku finansowym placówki. Personel medyczny na kontraktach pracował zarówno w tych placówkach, które osiągnęły zysk, jak i tych, które wykazały stratę - czytamy w pokontrolnej informacji.

- W pełni zgadzam się z tym, że kontrakty z lekarzami nie decydują o kondycji finansowej szpitali - ocenia Rafał Szpak, dyrektor naczelny Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka - Szpital Specjalistyczny. Jego placówkę NIK także kontrolował.

- Na kontraktach mamy tylko 3 lekarzy, reszta na umowach o pracę. W sumie zatrudniamy ok. 50 lekarzy - wyjaśnia Rafał Szpak i przekonuje, że jeśli chodzi o płace pracowników etatowych i kontraktowych, to z punktu widzenia zatrudniającego są na podobnym poziomie. - Na płacach się nie zaoszczędzi - zauważa.

6 dni w pracy

Lekarskie dyżury to odrębny problem. Dla szpitala lekarz pracujący na kontrakcie wydawał się tańszy i bardziej dyspozycyjny. Inspektorzy NIK zwrócili jednak uwagę na absurdy i zagrożenia, do jakich to doprowadziło: na ciągłe, długotrwałe świadczenie pracy przez personel medyczny.

- Gdy lekarz jest na umowie o pracę, mam kontrolę nad czasem pracy. Jeśli pracuje u nas na kontrakcie, nie wiem od ilu godzin jest na nogach i u kogo jeszcze dorabia - przyznaje Zdzisław Rachubiński

NIK odkrył rekordzistów w tej dziedzinie. Spośród lekarzy człuchowskiego szpitala pełniących dyżury na podstawie umowy cywilnoprawnej, na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii lekarze pełnili dyżury przez kilka następujących po sobie dni. Jeden z nich udzielał świadczeń zdrowotnych non stop m.in. w następujących dniach 2014 roku: od 13.06 do 17.06 (99 godz.), od 24.06 do 30.06 (141 godz.) - z pracy przez 6 dni nie wychodził.

Cały artykuł czytaj tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.