www.rynekzdrowia.pl

Ukraińskie pielęgniarki uratują polską służbę zdrowia?

0 0
Ukraińskie pielęgniarki uratują polską służbę zdrowia?
Średnia wieku polskich pielęgniarek to 48 lat, w najbliższym czasie duża ich część odejdzie na emeryturę. W efekcie nie dość, że jest ich za mało, to te, które pracują, są przemęczone (fot.shutterstock)

• W służbie zdrowia brakuje personelu. Z roku na rok jest gorzej, co szczególnie widać w pielęgniarstwie.
• Do tej pory nikt nie poradził sobie z problemem braków kadrowych.
• Czy sytuację uzdrowi zaproszenie do kraju personelu medycznego zza wschodniej granicy?

O tym, że do 2020 r. znakomitej części pielęgniarek i położnych nie będzie już w systemie ochrony zdrowia mówi nam przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek Położnych (OZZPiP) Lucyna Dargiewicz.

- Obecnie średnia wieku polskich pielęgniarek to 48 lat, w najbliższym czasie duża ich część odejdzie na emeryturę. W efekcie nie dość, że jest ich za mało, to te, które pracują, są przemęczone, bo mają za dużo obowiązków wykonując pracę za dwie-trzy osoby. Dlatego każde dodatkowe ręce do pracy są bardzo cenne - zaznacza i przyznaje, że polskie pielęgniarki nie są przeciwne zatrudnianiu pracowników spoza kraju i chętnie będą z nimi współpracowały.

Wyszkolą i zatrudnią

Z takiego założenia wyszło m.in. Centrum Medycznego HCP w Poznaniu. Kierujący lecznicą postanowili niedobory kadry uzupełnić ukraińskimi pielęgniarkami. 30 Ukrainek ma tu wkrótce podjąć licencjackie studia pielęgniarskie, a po ich ukończeniu (za 3 lata), rozpocząć pracę w poznańskim szpitalu.

Czytaj tez: Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych nie godzi się na zmiany w kształceniu

Takich przykładów jest więcej. Chrapkę na ukraińskie pielęgniarki ma także stolica. Warszawski Uniwersytet Medyczny podjął próbę współpracy w tym kierunku z uczelniami medycznymi na Ukrainie. Dr Grażyna Wójcik, prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego (PTP), przyznała nam, że uczelnie ukraińskie wyraziły chęć takiej współpracy.

Czytaj też: Dargiewicz: Ukrainki nie wyrównają braku pielęgniarek

Jak tłumacz Wójcik, edukacja ukraińskich pielęgniarek rozpoczynałaby się na Ukrainie, gdzie przez rok kształciłyby się według polskiego programu. - Po roku studiów studenci i studentki przejeżdżaliby na studia licencjackie do Polski. Studia kończyłyby się wspólnie wydawanym dyplomem. Dzięki temu ukraińskie pielęgniarki płynnie weszłyby w nasz system edukacji - wyjaśniła prezes PTP.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.