www.rynekzdrowia.pl

Ukraińscy lekarze i pielęgniarki trafią do Polski?

0 0
Ukraińscy lekarze i pielęgniarki trafią do Polski?
- Lekarze to na Ukrainie najlepiej wykształcona grupa zawodowa - mówi Bartosz Kramek. (Fot. Archowum)

Polska odczuwa dotkliwy brak lekarzy i pielęgniarek, podczas gdy Ukraina może pochwalić się dużymi liczebnie tymi grupami zawodowymi.

O innowacyjnych rozwiązaniach dla polsko-ukraińskiej współpracy medycznej dyskutowali polscy i ukraińscy eksperci podczas poniedziałkowej (29 luty) konferencji zorganizowanej przez Fundację Otwarty Dialog oraz Centrum Programów Międzynarodowych Ministerstwa Ochrony Zdrowia Ukrainy.

Jak wyjaśniał Bartosz Kramek, przewodniczący rady Fundacji Otwarty Dialog skala zainteresowania polskim rynkiem naukowo-szkoleniowym z zakresu ochrony zdrowia, jak i rynkiem pracy jest ogromna. W całym 2015 roku do Polski na 1-2 dniowe szkolenia przyjechało łącznie ok. 800 osób z Ukrainy. W miesiącach wrzesień-grudzień przyjazdy te zintensyfikowały się, wówczas to Polskę odwiedziło 500 osób, zarówno lekarzy jak i studentów medycyny.

Chcą szkolić się i pracować w Polsce 

- Trzeba pamiętać, że lekarze to na Ukrainie najlepiej wykształcona grupa zawodowa. Dlatego też jest ona bardzo mocno zorientowana na nowości dotyczące zarówno rozwiązań medycznych, technologicznych, jak też organizacyjnych w ochronie zdrowia. Takim przedpolem proeuropejskich rozwiązań jest dla Ukrainy właśnie Polska - podkreślił Kramek.

Ruslan Romanyszyn, koordynator programów medycznych Fundacji dodał z kolei, że taki sam głód wiedzy mają ukraińskie pielęgniarki i położne, którym bardzo zależy na tym, żeby zobaczyć z bliska jak działa polski system opieki zdrowotnej w ramach struktur europejskich.

- Bardzo ważne dla Ukrainy okazało się wsparcie, które w ubiegłym roku udzieliło jej polskie Ministerstwo Zdrowia. Pozwoliło ono grupie 800 lekarzy, studentów i pielęgniarek wejść do polskich szpitali i zobaczyć z bliska jak wyglądają placówki medyczne na światowym poziomie. Teraz jednak zależy nam bardzo by przejść na wyższy format współpracy, oparty na obopólnych korzyściach. Jeśli do tego nie dojdzie, to ukraiński biały personel stanie się dla Polski problemem, a tego byśmy nie chcieli - stwierdził Romanyszyn.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.