Ujawnienie korzyści finansowych: lepsze zachęty niż przymus

Od początku tego roku 33 firmy farmaceutyczne zrzeszone w Europejskiej Federacji Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA) gromadzą dane dotyczące przepływów finansowych, jakich udzielają lekarzom i organizacjom z branży medycznej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ujawnienie korzyści finansowych: lepsze zachęty niż przymus

PODZIEL SIĘ


Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl

rynekaptek.pl

13 lut 2015 8:55


W rejestrze mają znaleźć się informacje o płatnych konsultacjach, wyjazdach sponsorowanych czy wynagrodzeniach za badania kliniczne. Słowem - finansowy aspekt współpracy lekarzy z firmami farmaceutycznymi ma stać się jawny.

Pierwsze publikacje przewidziane są na 2016 rok. Przed ich upublicznieniem, indywidualni lekarze i organizacje będą miały szansę zapoznać się z danymi.

Europejskim pionierem w zakresie transparencji jest Holandia, w której od kilku lat funkcjonuje podobny rejestr. Pierwsze publikacje ukazały się już w kwietniu 2013 roku.

- Nasze władze zachęcały do ujawniania korzyści, jednak nie było to usankcjonowane prawnie. Uznano, że dobrowolność takiej inicjatywy przyniesie lepsze efekty niż przymus - mówił Lode Wigersma, b. dyrektor Królewskiego Holenderskiego Towarzystwa Medycznego, podczas styczniowego spotkania członków EFPIA w Rotterdamie.

Jak przyznał, trochę wody przepłynęło w rzece Maas, zanim idea spotkała się z aprobatą środowiska medycznego. Z holenderskich badań z 2014 roku, w których brali udział lekarze wynika, że generalnie wyrażali w nich swoje zrozumienie dla idei ujawniania korzyści. - Jeszcze 10 lat temu nie można byłoby liczyć na takie zrozumienie środowiska - ocenił Lode Wigersma.

Przed pierwszą publikacją rejestru płatności w 2013 roku, w Holandii przeprowadzono intensywną kampanię PR, by wyjaśnić motywy ujawniania współpracy lekarzy z przemysłem. Wspomniane badanie pokazuje, że 80 proc. lekarzy postrzega inicjatywę pozytywnie.

- W Polsce mamy mieszane opinie wśród lekarzy, jeśli chodzi o inicjatywy ujawniania korzyści - przyznał uczestniczący w rotterdamskim spotkaniu Romuald Krajewski z Naczelnej Izby Lekarskiej.

Zwrócił m.in. uwagę na kwestię, na ile dążenie do ujawniania korzyści finansowych może naruszać prawo lekarza do prywatności.

"Przejrzystość współpracy lekarzy z firmami farmaceutycznymi jest istotnym elementem budowy zaufania między uczestnikami systemu ochrony zdrowia. Szczególnego znaczenia nabiera ona w kontekście relacji lekarza z pacjentem. Jednocześnie przejrzystość jest tematem, który budzi bardzo wiele emocji i wątpliwości – etycznych, prawnych i organizacyjnych" - przypomina Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA. 

18 lutego na temat znaczenia transparentności w ochronie zdrowia odbędzie się spotkanie w Fundacji im. Stefana Batorego, organizowanego przez Infarmę razem z Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.