rynekaptek.pl

Ujawnienie korzyści finansowych: lepsze zachęty niż przymus

0 0
Ujawnienie korzyści finansowych: lepsze zachęty niż przymus
fot. Rynek Aptek

Od początku tego roku 33 firmy farmaceutyczne zrzeszone w Europejskiej Federacji Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA) gromadzą dane dotyczące przepływów finansowych, jakich udzielają lekarzom i organizacjom z branży medycznej.

W rejestrze mają znaleźć się informacje o płatnych konsultacjach, wyjazdach sponsorowanych czy wynagrodzeniach za badania kliniczne. Słowem - finansowy aspekt współpracy lekarzy z firmami farmaceutycznymi ma stać się jawny.

Pierwsze publikacje przewidziane są na 2016 rok. Przed ich upublicznieniem, indywidualni lekarze i organizacje będą miały szansę zapoznać się z danymi.

Europejskim pionierem w zakresie transparencji jest Holandia, w której od kilku lat funkcjonuje podobny rejestr. Pierwsze publikacje ukazały się już w kwietniu 2013 roku.

- Nasze władze zachęcały do ujawniania korzyści, jednak nie było to usankcjonowane prawnie. Uznano, że dobrowolność takiej inicjatywy przyniesie lepsze efekty niż przymus - mówił Lode Wigersma, b. dyrektor Królewskiego Holenderskiego Towarzystwa Medycznego, podczas styczniowego spotkania członków EFPIA w Rotterdamie.

Jak przyznał, trochę wody przepłynęło w rzece Maas, zanim idea spotkała się z aprobatą środowiska medycznego. Z holenderskich badań z 2014 roku, w których brali udział lekarze wynika, że generalnie wyrażali w nich swoje zrozumienie dla idei ujawniania korzyści. - Jeszcze 10 lat temu nie można byłoby liczyć na takie zrozumienie środowiska - ocenił Lode Wigersma.

Przed pierwszą publikacją rejestru płatności w 2013 roku, w Holandii przeprowadzono intensywną kampanię PR, by wyjaśnić motywy ujawniania współpracy lekarzy z przemysłem. Wspomniane badanie pokazuje, że 80 proc. lekarzy postrzega inicjatywę pozytywnie.

- W Polsce mamy mieszane opinie wśród lekarzy, jeśli chodzi o inicjatywy ujawniania korzyści - przyznał uczestniczący w rotterdamskim spotkaniu Romuald Krajewski z Naczelnej Izby Lekarskiej.

Zwrócił m.in. uwagę na kwestię, na ile dążenie do ujawniania korzyści finansowych może naruszać prawo lekarza do prywatności.

"Przejrzystość współpracy lekarzy z firmami farmaceutycznymi jest istotnym elementem budowy zaufania między uczestnikami systemu ochrony zdrowia. Szczególnego znaczenia nabiera ona w kontekście relacji lekarza z pacjentem. Jednocześnie przejrzystość jest tematem, który budzi bardzo wiele emocji i wątpliwości – etycznych, prawnych i organizacyjnych" - przypomina Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA. 

18 lutego na temat znaczenia transparentności w ochronie zdrowia odbędzie się spotkanie w Fundacji im. Stefana Batorego, organizowanego przez Infarmę razem z Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.