Ubezpieczenia grupowe sprzedają się jak świeże bułeczki

0 0

Po perturbacjach związanych z ubezpieczeniami inwestycyjnymi, tzw. Unit-Linkami, coraz większe znaczenie zyskują ubezpieczenie grupowe. Średnia składka za uczestnika w ubezpieczeniach grupowych to (wg KNF) 50-53 zł.

W 2014 roku rynek ubezpieczeń to 54,9 mld zł zebranej składki i 34,1 mld zł wypłaconych odszkodowań i świadczeń. Składka z ubezpieczeń z Ubezpieczeniowego Funduszu Kapitałowego związanego z polisami inwestycyjnymi była równa 12,6 mld zł (spadek o 3,46 proc.). W tym roku te spadki na pewno będą znacznie większe.

Wg Polskiej Izby Ubezpieczeń w wynikach rynkowych widać ogromny wpływ na składkę ograniczenia oferty krótkoterminowych produktów oszczędnościowych oraz inwestycyjnych. Najbliższy czas będzie przełomowy dla całego rynku ubezpieczeniowego w Polsce. Nowe wytyczne i rekomendacje nadzoru z pewnością spowodują w ubezpieczeniach daleko idące zmiany.

Grupowe zyskują na znaczeniu

W takiej rzeczywistości rynkowej na znaczeniu zyskują ubezpieczenia grupowe, na które stawia coraz więcej TU i sprzedających je multiagencji.

- W tym roku, w porównaniu z podobnym okresem poprzedniego, kilkukrotnie wzrosła liczba potencjalnych klientów na ubezpieczenia grupowe, dla których w ciągu miesiąca przygotowujemy oferty. To efekt naszego większego zaangażowania w sprzedaż tych produktów, nacisku na ten segment rynku, ale też i rynkowych potrzeb - mówi Agnieszka Nowakowska, dyrektor departamentu ubezpieczeń grupowych, Idea Partners Group.

Co istotne, zorganizowana grupa osób ubezpieczonych to szansa na uzyskanie od ubezpieczyciela lepszej ceny niż w przypadku, gdyby każdy z pracowników szukał podobnego zakresu i sumy ubezpieczenia indywidualnie.

3 osoby to już grupa

Dotyczy to w szczególności segmentu małych firm, dla których jest coraz szerszy wybór możliwości grupowego ubezpieczania, co zwiększa szansę dopasowania propozycji adekwatnej do potrzeb klienta.

Grupowe ubezpieczenia mogą kupować firmy liczące np. 3 osoby. Jeszcze kilka lat temu zarówno firmy ubezpieczeniowe, jak i pośrednicy skupiali swoje wysiłki na większych firmach. Wraz z rozwojem rynku i wzrostem poziomu konkurencji zwrócono jednak uwagę, że fundamentem polskiej gospodarki są mikroprzedsiębiorstwa: firm zatrudniających mniej niż 10 pracowników jest w Polsce ponad 3.8 mln i stanowią one 95 proc. wszystkich przedsiębiorstw (wg portalu e-gospodarka 2013).

W odpowiedzi na taką strukturę wielkości firm stopniowo zaczęły się pojawiać oferty ubezpieczeń grupowych dedykowane dla małych firm. Obecnie wybór rozwiązań na rynku jest szeroki i ciągle wzbogacany. Z jednej strony uwzględniają one specyfikę małych firm np. upraszczając procedury zawierania umowy, z drugiej strony oferują wachlarz świadczeń równie szeroki, jak ten dedykowany większym przedsiębiorstwom.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.