Tutaj nawet imigranci nie pomogą. Rynek opieki w Polsce będzie potrzebował tysięcy specjalistów

0 0
Tutaj nawet imigranci nie pomogą. Rynek opieki w Polsce będzie potrzebował tysięcy specjalistów

Zdaniem specjalistów, Polska jest dzisiaj krajem jeszcze relatywnie młodym demograficznie. Odsetek osób w wieku produkcyjnym (15-64 lata) wynosi w Polsce 71 proc. W Niemczech i Anglii jest to 66 proc., a w Hiszpanii 68 proc. To się jednak zmieni.

- W ciągu kilku dekad (do 2060 r.) dojdzie do drastycznego zmniejszenia się odsetka osób w wieku produkcyjnym. W Polsce (53 proc.) będzie niższy niż w Niemczech (55 proc.) - wyliczał podczas konferencji "Rynek usług opiekuńczych w Polsce i w Europie - szanse i wyzwania" Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia (SAZ), dr Paweł Kaczmarczyk, z Ośrodka Badań nad Migracjami.

Czytaj też: Opiekun medyczny osób starszych: ten zawód ma przyszłość nie tylko w Polsce

Liczba ludności 65+ zwiększy się z 6,4 mln do 12,2 mln, co będzie stanowiło 37,5 proc. całej populacji. Współczynnik obciążenia osobami starszymi w Polsce (czyli ich proporcja do osób w wieku produkcyjnym) będzie najwyższy w całej Europie. Oznacza to, że będzie również większe zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych.

Czytaj też: Polki zdominowały branżę opiekuńczą w Niemczech

Tymczasem, jak przyznał Krzysztof Jakubowski, wiceprezes SAZ, rzadkością jest, by któraś z firm zrzeszona w SAZ kierowała do pracy opiekuna w Polsce.

- Zdarzają się takie przypadki, są one marginalne i głównie związane z czyimś wyjazdem zagranicznym - powiedział.

Czytaj też: W Polsce zabraknie rąk do pracy? A imigranci omijają nasz kraj szerokim łukiem...

Dlaczego? Obecny na konferencji wiceprzewodniczący BHFB (niemieckiej organizacji zajmującej się działaniami na rzecz starszych i niesamodzielnych) Michael Gomola mówił, że jego firma stawała w tym roku do przetargu o opiekę długoterminową w woj. śląskim i zaproponowano im 9 zł brutto za godzinę pracy, po odjęciu podatków. Dla potencjalnego pracownika zostawałoby 4,5 zł za godzinę.

- Kogo można zmotywować taką stawką do pracy? - pytał.

Tymczasem, jak przypominał dr Paweł Kaczmarczyk, będziemy potrzebowali kilkaset tys. nowych pracowników na rynku opieki. W krajach zachodnich te usługi zdominowane są przez imigrantów (bo są z reguły niskopłatne i mało atrakcyjne).

Na ile realnym rozwiązaniem jest imigracja? Jak podkreśla specjalista, Polska nie przyciąga jeszcze imigrantów. Aby zrównoważyć utratę ludności w wieku produkcyjnym już ok 2030 r. musielibyśmy przyjmować ok. 100 tys. imigrantów rocznie, a około 2050 – 150 tys. imigrantów rocznie.

- To mit, że kiedyś przyjadą do Polski imigranci i tę sprawę załatwią. Nie załatwią (...). To na nas spoczywa ten obowiązek - podsumował ekspert z Ośrodka Badań nad Migracjami.

Cały artykuł czytaj na portalu rynekseniora.pl

 

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.