Trwają prace nad ustawą o zawodzie fizjoterapeuty

Celem ustawy jest m.in. uregulowanie zasad wykonywania zawodu. Prace  wciąż trwają w resorcie zdrowia - poinformował w czwartek (5 lutego) posłów wiceminister Sławomir Neumann.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Trwają prace nad ustawą o zawodzie fizjoterapeuty

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

5 lut 2015 15:03


Wiceszef resortu zdrowia uczestniczył w posiedzeniu sejmowej komisji ds. kontroli państwowej, która rozpatrzyła odpowiedź resortu na dezyderat ws. dostępności i finansowania rehabilitacji leczniczej.

"Pracujemy nad ustawą o zawodzie fizjoterapeuty, wymaga ona uzgodnień i uszczegółowienia, ponieważ są konkurencyjne projekty różnych towarzystw, które proponują nam swoje rozwiązania; jest także projekt poselski. Wszystko to bierzemy pod uwagę; staramy się znaleźć pewien konsensus, także w środowisku" - mówił Neumann.

Dopytywany kiedy można spodziewać się wpłynięcia projektu do Sejmu powiedział, że "żeby mieć szanse na uchwalenie tej ustawy w tej kadencji parlamentu rząd musi przekazać ją najpóźniej do maja czy początku czerwca". "Terminy są poza nami, jeżeli tylko zakończymy konsultacje i negocjacje z pewnymi środowiskami to będzie można ten projekt pokazać" - zastrzegł.

Środowisko fizjoterapeutów od lat przekonuje, że zawód ten nie jest w Polsce zawodem regulowanym. Działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych może założyć każdy. Dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje w zakresie fizjoterapii są wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ.

Środowisko, reprezentowane m.in. przez Polskie Towarzystwo Fizjoterapii (PTF) i Stowarzyszenie Fizjoterapii Polskiej (SFP), różni się co do szczegółów wypracowywanych rozwiązań. W lipcu ub.r. do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty przygotowany przez Klub Parlamentarny PSL we współpracy z PTF.

W odpowiedzi na dezyderat komisji poinformowano, że projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty regulowałby zasady wykonywania go, ustalał kompetencje zawodowe, regulował składanie Fizjoterapeutycznego Egzaminu Terapeutycznego oraz Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego Fizjoterapeutów. Projekt ten, jak podano, regulowałby kształcenie w zakresie fizjoterapii, zarówno przed, jak i podyplomowe, zasady uzyskiwania prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty oraz zasady odpowiedzialności zawodowej.

Obecnie w Polsce zawód fizjoterapeuty wykonuje ok. 50 tys. osób z różnymi kwalifikacjami.

Neumann przekazał w czwartek posłom dane dotyczące finansowania rehabilitacji leczniczej w ostatnich latach. Poinformował, że w 2012 r. było 5015 świadczeniodawców, którzy mieli łączny kontrakt opływający na 2 mld 2 mln 700 tys. zł. W 2013 r. liczba świadczeniodawców wzrosła, jak mówił, do 5044 a łączny kontrakt wyniósł 2 mld 47 mln 200 tys. zł. W 2014 r. liczba świadczeniodawców wzrosła do 5254 a kontrakt wyniósł łącznie 2 mld 61 mln zł.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.