Trwają prace nad ustawą o zawodzie fizjoterapeuty

0 0
 Trwają prace nad ustawą o zawodzie fizjoterapeuty
fot. fotolia

Celem ustawy jest m.in. uregulowanie zasad wykonywania zawodu. Prace  wciąż trwają w resorcie zdrowia - poinformował w czwartek (5 lutego) posłów wiceminister Sławomir Neumann.

Wiceszef resortu zdrowia uczestniczył w posiedzeniu sejmowej komisji ds. kontroli państwowej, która rozpatrzyła odpowiedź resortu na dezyderat ws. dostępności i finansowania rehabilitacji leczniczej.

"Pracujemy nad ustawą o zawodzie fizjoterapeuty, wymaga ona uzgodnień i uszczegółowienia, ponieważ są konkurencyjne projekty różnych towarzystw, które proponują nam swoje rozwiązania; jest także projekt poselski. Wszystko to bierzemy pod uwagę; staramy się znaleźć pewien konsensus, także w środowisku" - mówił Neumann.

Dopytywany kiedy można spodziewać się wpłynięcia projektu do Sejmu powiedział, że "żeby mieć szanse na uchwalenie tej ustawy w tej kadencji parlamentu rząd musi przekazać ją najpóźniej do maja czy początku czerwca". "Terminy są poza nami, jeżeli tylko zakończymy konsultacje i negocjacje z pewnymi środowiskami to będzie można ten projekt pokazać" - zastrzegł.

Środowisko fizjoterapeutów od lat przekonuje, że zawód ten nie jest w Polsce zawodem regulowanym. Działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych może założyć każdy. Dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje w zakresie fizjoterapii są wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ.

Środowisko, reprezentowane m.in. przez Polskie Towarzystwo Fizjoterapii (PTF) i Stowarzyszenie Fizjoterapii Polskiej (SFP), różni się co do szczegółów wypracowywanych rozwiązań. W lipcu ub.r. do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty przygotowany przez Klub Parlamentarny PSL we współpracy z PTF.

W odpowiedzi na dezyderat komisji poinformowano, że projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty regulowałby zasady wykonywania go, ustalał kompetencje zawodowe, regulował składanie Fizjoterapeutycznego Egzaminu Terapeutycznego oraz Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego Fizjoterapeutów. Projekt ten, jak podano, regulowałby kształcenie w zakresie fizjoterapii, zarówno przed, jak i podyplomowe, zasady uzyskiwania prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty oraz zasady odpowiedzialności zawodowej.

Obecnie w Polsce zawód fizjoterapeuty wykonuje ok. 50 tys. osób z różnymi kwalifikacjami.

Neumann przekazał w czwartek posłom dane dotyczące finansowania rehabilitacji leczniczej w ostatnich latach. Poinformował, że w 2012 r. było 5015 świadczeniodawców, którzy mieli łączny kontrakt opływający na 2 mld 2 mln 700 tys. zł. W 2013 r. liczba świadczeniodawców wzrosła, jak mówił, do 5044 a łączny kontrakt wyniósł 2 mld 47 mln 200 tys. zł. W 2014 r. liczba świadczeniodawców wzrosła do 5254 a kontrakt wyniósł łącznie 2 mld 61 mln zł.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.