Te choroby można złapać w pracy. Kto najbardziej narażony?

Pylica płuc, choroby zakaźne lub pasożytnicze oraz przewlekłe choroby narządów głosu - na takie choroby narażeni są pracownicy. Jak uniknąć chorób?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Te choroby można złapać w pracy. Kto najbardziej narażony?

PODZIEL SIĘ


Autor: Newsrmtv.tv/AT

9 sty 2018 11:15


  • W pracy nie tylko zarabiamy ale też możemy narazić się na choroby.
  • Najczęściej diagnozowanymi chorobami zawodowymi w Polsce są pylice płuc, choroby zakaźne lub pasożytnicze oraz przewlekłe choroby narządów głosu.
  • Najwięcej przypadków chorób zawodowych odnotowano w zeszłym roku w województwach śląskim, mazowieckim i dolnośląskim.

Z danych gromadzonych w Centralnym Rejestrze Chorób Zawodowych prowadzonym przez Instytut Medycyny Pracy wynika, że w zeszłym roku odnotowano 2 119 nowych przypadków schorzeń takich jak pylice płuc, choroby zakaźne lub pasożytnicze oraz przewlekłe choroby narządów głosu. Biorąc jednak pod uwagę dane z ostatnich pięciu lat, widać, że łącznie w tym czasie zachorowało ponad 11 tys. osób, a w okresie piętnastu lat prawie 47 tys. Największą liczbę nowych zachorowań odnotowano w 2016 roku w województwie śląskim – 30% ogółu przypadków w Polsce. Na drugim miejscu było Mazowsze (9%), a na trzecim Dolny Śląsk (8%). Lista ta prezentuje się jednak inaczej, gdy pod uwagę weźmie się liczbę przypadków na 100 000 osób pracujących. Na pierwszym miejscu ponownie jest Śląsk, ale na kolejnych pozycjach znajdują się Warmia i Mazury oraz Podlasie.

– Mimo że liczba rejestrowanych rocznie przypadków chorób zawodowych spadła na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat prawie trzykrotnie, to należy pamiętać, że często są to schorzenia przewlekłe znacząco wpływające na stan zdrowia, a ich leczenie może trwać latami. Wczesne wykrycie symptomów i szybkie rozpoczęcie terapii ma duży wpływ na dalszy przebieg choroby i jej skutki. Podjęcie działań w początkowym etapie ma zazwyczaj kluczowe znaczenie dla ratowania zdrowia. Zbyt późne rozpoznanie może mieć bardzo poważne i nieodwracalne konsekwencje – mówi Małgorzata Jackiewicz, dyrektor sprzedaży ubezpieczeń zdrowotnych w Saltus Ubezpieczenia.

Ponad połowę diagnozowanych w Polsce patologii wywołanych czynnikami szkodliwymi występującymi w miejscu pracy lub sposobem wykonywania pracy stanowią pylice płuc (28,5%) i choroby zakaźne lub pasożytnicze (27,2%). Na trzecim miejscu na liście najczęściej obserwowanych dolegliwości są przewlekłe choroby narządów głosu (9,7%).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.