Szpitale we wschodniej Polsce chętnie zatrudniłyby lekarzy z Białorusi i Ukrainy

Szpitale we wschodniej Polsce zmagają się z brakiem lekarzy. Chętnie zatrudniliby specjalistów zza wschodniej granicy, ale to wcale nie takie proste.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szpitale we wschodniej Polsce chętnie zatrudniłyby lekarzy z Białorusi i Ukrainy

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekZdrowia.pl

www.rynekzdrowia.pl

7 paź 2014 19:06


Adam Szałanda, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. dr. L. Rydygiera w Suwałkach przyznaje, że szpitale w Podlaskiem mają problemy z zatrudnieniem specjalistów i kłopoty te są odczuwalne o wiele dotkliwiej niż w Polsce centralnej.

- Powodów jest kilka: od systemowych - w Polsce wciąż kształcimy za mało lekarzy, po logistyczne - specjaliści chętniej wybierają pracę w większych ośrodkach, nie są skłonni przeprowadzać się czy dojeżdżać do mniejszych miast. Zauważyliśmy też odpływ specjalistów z lecznictwa szpitalnego do POZ, które zaczęło konkurować ze szpitalami płacami i lepszymi warunkami pracy - mówi dyrektor Szałanda.

Czytaj też: Polska na ostatnim miejscu w Europie. Brakuje nam lekarzy

Wskazuje, że problem braku lekarzy jest tym większy, im mniejszych szpitali dotyczy. Nie jest tajemnicą, że z pozyskaniem kadry spory problem mają szpitale powiatowe. Ale i w lecznicy wojewódzkiej w Suwałkach brakuje specjalistów. Miasto jest położone o 140 km od Białegostoku, trudno zatem liczyć, że będzie atrakcyjne jako miejsce pracy dla tamtejszych specjalistów. Za to odległość do białoruskiego Grodna, gdzie znajduje się uniwersytet medyczny i szpitale specjalistyczne - to 100 km przez Litwę.

Czytaj też: Szpitale mają coraz większy problem z zatrudnianiem lekarzy

Rozwiązaniem mogłoby okazać się zatrudnienie doświadczonych specjalistów zza wschodniej granicy. Chęci są po obu stronach, jednak złożone i wydłużone w czasie procedury skutecznie je niweczą.

- Lekarz specjalista spoza Unii zaczyna od nostryfikacji dyplomu ukończenia studiów wyższych uzyskanego za granicą, co wiąże się z płatnym egzaminem w formie ustnej lub testu pisemnego. Następnie musi zdać egzamin z języka polskiego. Pierwsze dwa etapy są jak najbardziej uzasadnione. Potem musi jednak odbyć 13-miesięczny staż w szpitalu, podejść do Lekarskiego Egzaminu Końcowego, a gdy uzyska prawo do wykonywania zawodu... może zaczynać etap nostryfikacji specjalizacji - wymienia dyrektor suwalskiego szpitala.

Wskazuje, że doświadczony specjalista z zagranicy, jest traktowany w Polsce jak lekarz bez żadnych kwalifikacji i uprawnień.

Cały artykuł czytaj w serwisie rynekzdrowia.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

polska lekarka 2015-06-07 16:53:22

Lekarzy w Polsce jest w sam raz. wystarczy zlikwidowac NFZ, podniesć place lekarzom i zapewnic przyzwoite ubezpieczenie pacjentom, a nie trzeba bedzie sprowadzac lekarzy zza granicy