www.rynekzdrowia.pl

Szpitale we wschodniej Polsce chętnie zatrudniłyby lekarzy z Białorusi i Ukrainy

0 0
Szpitale we wschodniej Polsce chętnie zatrudniłyby lekarzy z Białorusi i Ukrainy

Szpitale we wschodniej Polsce zmagają się z brakiem lekarzy. Chętnie zatrudniliby specjalistów zza wschodniej granicy, ale to wcale nie takie proste.

Adam Szałanda, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. dr. L. Rydygiera w Suwałkach przyznaje, że szpitale w Podlaskiem mają problemy z zatrudnieniem specjalistów i kłopoty te są odczuwalne o wiele dotkliwiej niż w Polsce centralnej.

- Powodów jest kilka: od systemowych - w Polsce wciąż kształcimy za mało lekarzy, po logistyczne - specjaliści chętniej wybierają pracę w większych ośrodkach, nie są skłonni przeprowadzać się czy dojeżdżać do mniejszych miast. Zauważyliśmy też odpływ specjalistów z lecznictwa szpitalnego do POZ, które zaczęło konkurować ze szpitalami płacami i lepszymi warunkami pracy - mówi dyrektor Szałanda.

Czytaj też: Polska na ostatnim miejscu w Europie. Brakuje nam lekarzy

Wskazuje, że problem braku lekarzy jest tym większy, im mniejszych szpitali dotyczy. Nie jest tajemnicą, że z pozyskaniem kadry spory problem mają szpitale powiatowe. Ale i w lecznicy wojewódzkiej w Suwałkach brakuje specjalistów. Miasto jest położone o 140 km od Białegostoku, trudno zatem liczyć, że będzie atrakcyjne jako miejsce pracy dla tamtejszych specjalistów. Za to odległość do białoruskiego Grodna, gdzie znajduje się uniwersytet medyczny i szpitale specjalistyczne - to 100 km przez Litwę.

Czytaj też: Szpitale mają coraz większy problem z zatrudnianiem lekarzy

Rozwiązaniem mogłoby okazać się zatrudnienie doświadczonych specjalistów zza wschodniej granicy. Chęci są po obu stronach, jednak złożone i wydłużone w czasie procedury skutecznie je niweczą.

- Lekarz specjalista spoza Unii zaczyna od nostryfikacji dyplomu ukończenia studiów wyższych uzyskanego za granicą, co wiąże się z płatnym egzaminem w formie ustnej lub testu pisemnego. Następnie musi zdać egzamin z języka polskiego. Pierwsze dwa etapy są jak najbardziej uzasadnione. Potem musi jednak odbyć 13-miesięczny staż w szpitalu, podejść do Lekarskiego Egzaminu Końcowego, a gdy uzyska prawo do wykonywania zawodu... może zaczynać etap nostryfikacji specjalizacji - wymienia dyrektor suwalskiego szpitala.

Wskazuje, że doświadczony specjalista z zagranicy, jest traktowany w Polsce jak lekarz bez żadnych kwalifikacji i uprawnień.

Cały artykuł czytaj w serwisie rynekzdrowia.pl.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Lekarzy w Polsce jest w sam raz. wystarczy zlikwidowac NFZ, podniesć place lekarzom i zapewnic przyzwoite ubezpieczenie pacjentom, a nie trzeba bedzie sprowadzac lekarzy zza granicy

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.