Studia pielęgniarskie: Nowy kierunek w Wałbrzychu odpowiedzią na odpływ pielęgniarek w regionie

Dolnośląscy Pracodawcy i lokalna uczelnia z błogosławieństwem władz miasta zainicjowały cykl spotkań dotyczących zapotrzebowania na personel medyczny i jego kształcenia zgodnie z potrzebami rynku pracy. Efekt? Nowy kierunek studiów i gwarancje zatrudnienia w Wałbrzychu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Studia pielęgniarskie: Nowy kierunek w Wałbrzychu odpowiedzią na odpływ pielęgniarek w regionie

PODZIEL SIĘ


Autor: AW

13 wrz 2017 11:28


• Statystyki są bardzo niepokojące. Liczba pielęgniarek z roku na rok maleje.

• Przeciwdziałać tym tendencjom ma nowy kierunek - pielęgniarstwo, na studiach licencjackich Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu.

• Wzmocnienie współpracy wałbrzyskiej uczelni z pracodawcami to efekt spotkań zainicjowanych przez regionalny związek pracodawców Konfederacji Lewiatan oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu.

 

Z danych Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych w Wałbrzychu wynika, że pielęgniarek i położnych do 35. roku życia jest zaledwie ok. 170, a tych powyżej 35. roku życia powyżej 5. tysięcy.

Deficyt kadry pielęgniarskiej w regionie impulsem do działań i współpracy

Dolnośląscy Pracodawcy – regionalny związek pracodawców Konfederacji Lewiatan oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu, zainicjowali cykl spotkań dotyczących zapotrzebowania na personel medyczny i jego kształcenia zgodnie z potrzebami rynku pracy.

Do tej pory odbyły się dwa spotkania. Doświadczeniami w tym obszarze podzielili się z nami m.in.: prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych Maria Pałeczka, zastępca dyrektora Instytutu Zdrowia PWSZ w Wałbrzychu Violetta Rzepka. Podmioty medyczne regionu wałbrzyskiego, w tym członkowie Dolnośląskich Pracodawców, otwarcie zadeklarowali pomoc w kształceniu praktycznym przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy.

Do tej pory odbyły się już dwa spotkania, na których dyskutowano o coraz trudniejszej sytuacji podmiotów medycznych związanej z deficytem kadry pielęgniarskiej (fot.mat.pras.) Do tej pory odbyły się już dwa spotkania, na których dyskutowano o coraz trudniejszej sytuacji podmiotów medycznych związanej z deficytem kadry pielęgniarskiej (fot.mat.pras.)

 

Efektem spotkań jest wzmocnienie współpracy wałbrzyskiej uczelni z pracodawcami. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu uruchomiła od roku akademickiego 2016/2017 nowy kierunek - Pielęgniarstwo, na studiach licencjackich. Kształcenie na pierwszym roku studiów rozpoczęło 60 studentów. Z inicjatywą utworzenia kierunku wystąpili Dolnośląscy Pracodawcy wraz z podmiotami medycznymi z regionu i prezydentem Wałbrzycha Romanem Szełemejem.

- Wspólne działania rozwiążą narastający w regionie problem pozyskiwania wykwalifikowanej kadry pielęgniarskiej, a także polepszą jakość świadczenia usług medycznych. Przyszli studenci pielęgniarstwa zyskają natomiast gwarancję zatrudnienia w publicznych i niepublicznych podmiotach medycznych – deklarują obie strony.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.