Stanowiska konsultanckie świecą pustkami

Wraz z podpisaniem 12 sierpnia przez prezydenta znowelizowanej ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia powróciło pytanie o rolę i zasady powoływania tych ekspertów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Stanowiska konsultanckie świecą pustkami

PODZIEL SIĘ


Autor: Rynek Zdrowia

www.rynekzdrowia.pl

3 wrz 2014 9:47


Pojawiły się nawet głosy, że funkcję należy zlikwidować, a miejsce konsultantów powinny zająć bezstronne gremia profesorskie finansowane z budżetu państwa.

Czytaj też: Większe uprawnienia dla konsultantów medycznych

Zdaniem zwolenników wspomnianego rozwiązania, tacy doradcy, będąc na wyłącznym utrzymaniu państwa, byliby gwarantem przejrzystości i transparentności w zakresie działań, które dzisiaj wykonują konsultanci. Tymczasem o chętnych na to stanowisko jakby ostatnio trudniej.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz uzasadniając konieczność wprowadzenia zmian w ustawie o konsultantach w ochronie zdrowia wielokrotnie podkreślał, że celem nowelizacji jest wzmocnienie ich roli jako doradców ministra i wojewodów. Aby jednak do tego doszło konieczna jest wyeliminowanie potencjalnych konfliktów interesów.

Dlatego - argumentował minister - informacje dotyczące m.in. prowadzenia badań klinicznych przez konsultantów czy udziału w kongresach naukowych sponsorowanych przez koncerny farmaceutyczne powinny być jawne. Konsultanci od 11 września (wtedy wejdzie w życie znowelizowana ustawa) będą musieli składać oświadczenia o braku konfliktu interesów.

Jak się wydaje ustawowe zmiany spowodowały roszady na stanowiskach konsultanckich. W trzech województwach stanowiska konsultanckie zaczęły świecić pustkami. W woj. zachodniopomorskim od dłuższego czasu jest ok. 70 proc. wakatów. Podobnie sytuacja przedstawia się w woj. pomorskim (40 proc. wakatów) i lubuskim (30 proc. wakatów).

Za powoływanie konsultantów wojewódzkich odpowiedzialni są wojewodowie. Pełnomocnicy wojewodów twierdzą, że wakaty to tylko przejściowy stan, wynikający z zakończenia kadencji dotychczasowych konsultantów.

Cały artykuł czytaj tu

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.