Sposób powoływania prezesa NFZ dzieli posłów

0 0
Sposób powoływania prezesa NFZ dzieli posłów

Prezesa NFZ ma powoływać i odwoływać minister zdrowia, a nie premier - to jedna ze zmian, które ma wprowadzić tzw. pakiet kolejkowy. Według opozycji NFZ straci przez to niezależność; resort zdrowia tłumaczy, że chce scentralizować kreowanie polityki zdrowotnej.

Sejmowa komisja zdrowia drugi dzień pracuje nad projektami ustaw z tzw. pakietu kolejkowego. Chodzi o projekty nowelizacji ustaw: o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz o zawodzie pielęgniarki i położnej, a także o konsultantach w ochronie zdrowia. W środę posłowie szczegółowo omawiają pierwszy z projektów.

Kontrowersje wzbudziła jedna z pierwszych propozycji - zmiana w sposobie powoływania szefa i dyrektorów NFZ. W myśl projektu ma go powoływać i odwoływać minister zdrowia po zasięgnięciu opinii Rady Funduszu, a nie premier - jak jest obecnie.

Wątpliwości mieli zwłaszcza posłowie PiS. Józefa Hrynkiewicz przekonywała, że to premier powinien powoływać prezesa NFZ, bo to on odpowiada za stan państwa. Jej zdaniem centralizacja wszystkich funkcji w jednym resorcie jest nieuzasadniona i zmiana ta będzie niekorzystna dla systemu.

Czesław Hoc przypomniał, że w zamyśle NFZ miał być niezależnym płatnikiem, specjalnie oddzielano go od resortu zdrowia, a teraz proponuje się całkowitą centralizację i nie będzie mowy o niezależności.

Anna Zalewska podkreślała, że będzie to wywrócenie całej idei i zmiana filozofii funkcjonowania NFZ. "Albo chcemy niezależności NFZ, albo centralizujemy całą władzę w Ministerstwie Zdrowia" - mówiła.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann tłumaczył, że zmiana ta ma "zlikwidować obecny dualizm w kreowaniu polityki zdrowotnej"; chodzi o to, żeby kreowało ją MZ.

"Naszym celem jest scentralizowanie polityki zdrowotnej w jednym miejscu, tam gdzie jest za nią odpowiedzialność. () Minister zdrowia chce wziąć pełną odpowiedzialność za NFZ, dlatego decyzje personalne będą w jego gestii" - mówił. Zwrócił uwagę, że premier dalej będzie miał wpływ na politykę zdrowotną, bo w każdej chwili może odwołać ministra zdrowia.

W projekcie znalazły się też propozycje zmierzające do skrócenia kolejek do specjalistów oraz procesu diagnostycznego. Maksymalne terminy oczekiwania na daną usługę mają być określone w rozporządzeniu MZ. Według Hrynkiewicz to zmusiłoby resort do takiej organizacji usług, żeby nie było konieczne korzystanie z usług podmiotów prywatnych lub zagranicznych za środki publiczne.

Neumann uznał, że ta zmiana byłaby zbyt kosztowna. Poprawka została odrzucona przez komisję.

"Pakiet kolejkowy" ma znieść limity w onkologii, ale tylko tam, gdzie dotrzymane będą terminy diagnostyki i leczenia oraz zapewniona będzie odpowiednia jakość. Wzmocniona ma być rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w kwestii "czujności onkologicznej".

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.