SN: dyrektorowi szpitala nie należy się nagroda jubileuszowa

0 0
SN: dyrektorowi szpitala nie należy się nagroda jubileuszowa

Dyrektor szpitala nie ma prawa do nagrody jubileuszowej za długoletnią pracę, bo podlega tzw. ustawie kominowej - orzekł we wtorek Sąd Najwyższy. Sąd przyznał, że praktyka bywa inna i nie wszystkie szpitale sprzeciwiają się wypłacie nagrody.

SN rozpatrywał sprawę Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu. Placówka odmówiła dyrektorowi wypłaty nagrody jubileuszowej, mimo że przepracował on w placówce 35 lat i zgodnie z obowiązującą wówczas ustawą o zakładach opieki zdrowotnej powinien był dostać nagrodę jubileuszową w wysokości 200 proc. miesięcznego wynagrodzenia.

Powodem kontrowersji jest to, że dyrektorzy szpitali podlegają jednocześnie dwóm ustawom: ustawie o działalności leczniczej, która zastąpiła w tym zakresie ustawę o zakładach opieki zdrowotnej i ustawie o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi, zwanej popularnie ustawą "kominową".

Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej (a wcześniej ustawą o zoz) każdemu pracownikowi samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej przysługują nagrody jubileuszowe za długoletnią pracę. Jednak z ustawy "kominowej" wynika, że kierownikom samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej - czyli dyrektorowi - należy się tylko wynagrodzenie miesięczne.

Sąd rejonowy, który rozstrzygał ten spór, uznał, że dyrektorowi nie należy się nagroda. Nie zgodził się z tym Sąd Okręgowy w Poznaniu, który orzekł, że dyrektor spełnił przesłanki konieczne do uzyskania nagrody jubileuszowej i miał wymagany staż pracy, a poza tym nagroda ta należy się wszystkim pracownikom bez wyjątku, w tym także dyrektorowi. Sąd podkreślił również, że nagroda ma motywować do dalszej pracy.

Szpital złożył skargę kasacyjną od tego wyroku, twierdząc, że nagroda jubileuszowa jest wynagrodzeniem dla dyrektora, a zgodnie z ustawą "kominową" dyrektorowi należy się tylko wynagrodzenie miesięczne.

Podobnego zdania był we wtorek Sąd Najwyższy, który uchylił wyrok sądu okręgowego i przekazał mu sprawę do ponownego rozpoznania. SN wyjaśnił, że dyrektorowi szpitala nie należy się nagroda jubileuszowa, ponieważ przepisy ustawy "kominowej" mają charakter szczególny i wyłączają działanie wszystkich innych przepisów (sygn. II PK43/13).

Sędzia Bogusław Cudowski, uzasadniając wyrok, potwierdził, że nagroda jubileuszowa jest wynagrodzeniem, a dyrektorowi należy się tyko wynagrodzenie miesięczne.

SN zaznaczył też, że wie, iż Ministerstwo Zdrowia jest innego zdania - stoi na stanowisku, że dyrektorom należą się nagrody. Sąd dodał też, że ma świadomość tego, że część szpitali wypłaca dyrektorom nagrody jubileuszowe. Jeżeli jednak szpital sprzeciwia się takiej wypłacie, to - według SN - należy stosować przepisy ustawy kominowej, mimo że - jak przyznał sąd - przepisy tej ustawy są niejasne.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.