Śmierć anestezjologa z przepracowania? Trwa śledztwo. Samorząd lekarski wstrząśnięty

0 0
Śmierć anestezjologa z przepracowania? Trwa śledztwo. Samorząd lekarski wstrząśnięty
Trwa śledztwo w sprawie śmierci 44-letniej lekarz anestezjolog z Białogardu, która zmarła w trakcie pełnienia dyżuru. (fot. pixabay)

• Prokuratura Rejonowa w Białogardzie prowadzi śledztwo w sprawie śmierci lekarki-anestezjologa, która w poniedziałek wieczorem (8 sierpnia) zmarła w Szpitalu Powiatowym w Białogardzie podczas czwartej doby pełnienia dyżuru.
• Witold Jajszczok, rzecznik spółki zarządzające szpitalem zapewnił, że pełnienie przez lekarkę dyżuru przez czwartą dobę było zgodne z zawartą umową i przepisami prawa.
• Samorząd lekarski jest wstrząśnięty śmiercią lekarki. Apeluje o przestrzeganie czasu pracy lekarzy.
• Z kolei Ministerstwo Zdrowia oświadczyło, że lekarz, który podejmuje ciągłą pracę przez cztery doby, bez godzin należnych na odpoczynek, działa niezgodnie z kodeksem etyki lekarskiej.

- Komenda Powiatowa Policji w Białogardzie zaplanowała przesłuchanie pracowników szpitala, administracji oraz osób z najbliższego otoczenia lekarki - powiedziała Joanna Brzezińska z Prokuratury Rejonowej w Białogardzie. W środę (10 sierpnia) zostanie również przeprowadzona sekcja zwłok.

Rzecznik spółki zarządzającej szpitalem Witold Jajszczok, potwierdził, że lekarka pełniła dyżur czwartą dobę i zapewnił, że było to zgodne z zawartą umową i przepisami prawa. Z kolei Ministerstwo Zdrowia oświadczyło, że lekarz, który podejmuje ciągłą pracę przez cztery doby, bez godzin należnych na odpoczynek, działa niezgodnie z kodeksem etyki lekarskiej.

Czytaj też: Szpital bez anestezjologów?

Jak powiedziała prokurator, śledztwo jest na wstępnym etapie, w tej chwili wyjaśniane są okoliczności zdarzenia. - W momencie, kiedy będziemy mieli komplet materiałów oraz wyniki sekcji zwłok będziemy mogli ustalić, jakie były przyczyny śmierci. To również określi dalszy kierunek naszego postępowania - wyjaśniła.

Rzeczniczka prasowa zachodniopomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Koszur powiedziała PAP, że "w związku z brakami kadrowymi, a także zamknięciem 1 sierpnia oddziału anestezjologii oraz intensywnej opieki medycznej placówka w Białogardzie jest pod stałą kontrolą".

Śmierć z przepracowania? Rzecznik szpitala zaprzecza

1 sierpnia Szpital Powiatowy w Białogardzie zawiesił na miesiąc działalność Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej. Decyzja dyrekcji, jak podano, związana była z brakiem możliwości zapewnienia wymaganej obsady anestezjologicznej. Informacja ta została przekazana Wojewodzie Zachodniopomorskiemu, dyrektorowi NFZ oraz Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. Oddział Intensywnej Opieki Medycznej w szpitalu w Białogardzie to 4 łóżka dla pacjentów.

Czytaj też: Brakuje anestezjologów

- Lekarka w szpitalu pełniła w poniedziałek czwartą dobę dyżuru - potwierdził Witold Jajszczok, rzecznik prasowy spółki Centrum Dializa w Sosnowcu, która zarządza białogardzkim szpitalem. - Sugestia, że pracowała przez 96 godzin i że mogło być to przyczyną jej śmierci, jest nieprawdziwa - podkreślił.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Jak to się stało , że lekarze pozwolili zrobić z siebie niewolników XXI wieku, haniebnie opłacanych, haniebnie traktowanych i niejednokrotnie w haniebnych warunkach wykonujących swoja pracę!

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.