Słowacja: więzienie dla lekarzy za strajk w czasie stanu wyjątkowego w szpitalach

0 0
Słowacja: więzienie dla lekarzy za strajk w czasie stanu wyjątkowego w szpitalach

Po burzliwej debacie w parlamencie deputowani rządzącej partii lewicowej SMER-SD przeforsowali nowelizację kodeksu karnego, która pozwoli skazać lekarzy na pięć lat więzienia, jeśli będą strajkowali po ogłoszeniu w szpitalach stanu wyjątkowego.

Znowelizowany kodeks przewiduje, że jeśli w przypadku fiaska rozmów związkowców z rządem w szpitalach zostanie ogłoszony stan wyjątkowy, lekarz nie może kontynuować strajku pod groźbą kary pięciu lat więzienia, 10-letniego zakazu wykonywania zawodu i grzywny w wysokości 3300 euro.

„Lekarze muszą sobie uświadomić, że muszą dbać o zdrowie swoich pacjentów i nie mogą traktować ich jak zakładników w negocjacjach z rządem. Państwo również ma obowiązek chronienia swoich obywateli, ponieważ ochrona życia jest zagwarantowana w naszej konstytucji" - mówił minister sprawiedliwości Tomasz Borec.

Autorzy przyjętych zmian powołali się na wydarzenia z listopada 2011 roku, kiedy 2400 lekarzy (w niektórych placówkach ponad połowa) zagroziło wypowiedzeniem umów o pracę, jeśli rząd nie spełni ich żądań finansowych i nie wstrzyma przekształcania szpitali w spółki.

Po fiasku negocjacji z ówczesnym rządem premier Ivety Radiczovej wielu lekarzy wypowiedziało umowy. W odpowiedzi rząd wprowadził stan wyjątkowy nakazujący pracownikom służby zdrowia powrót do wykonywania obowiązków.

Lekarze zaczęli jednak masowo przechodzić na zwolnienia, co spowodowało chaos i zmusiło szpitale do tymczasowego zatrudnienia lekarzy z Czech, głównie chirurgów, anestezjologów i traumatologów. Węgry, Austria i Polska zaoferowały wówczas pomoc słowackim pacjentom w rejonach przygranicznych. Kompromis między lekarzami i rządem, przewidujący podwyższenie płac do równowartości ponad dwóch średnich krajowych, osiągnięto dopiero po długich i trudnych rozmowach.

W środę przeciw uchwaleniu nowelizacji kodeksu karnego protestowali przed gmachem parlamentu w Bratysławie delegaci Słowackiego Związku Zawodowego Lekarzy (LOZ) i Słowackiej Izby Lekarskiej (SLK). Lekarze przynieśli ze sobą transparenty z hasłami „Więzienie dla porządnych ludzi" i „Siedźcie cicho i pracujcie".

Przewodniczący SLK Marian Kollar uznał argumentację rządu za „obłudną". „Deputowani uchwalili ustawę bez precedensu w historii państwa, która ma rzucić na kolana słowacką służbę zdrowia" - powiedział. Zapowiedział, że lekarze zaskarżą nowelizację do Trybunału Konstytucyjnego i nagłośnią sprawę w instytucjach unijnych.

Przeciwna nowelizacji jest również prawicowa opozycja. Lekarz i zarazem deputowany opozycyjnej Słowackiej Unii Demokratycznej i Chrześcijańskiej (SDKU) Viliam Novotny określił ją mianem „młota na czarownice" i ocenił, że "będzie służyć jedynie zastraszaniu lekarzy".

W imieniu opozycji zaapelował do minister zdrowia Zuzany Zvolenskiej o „wycofanie się z kontrowersyjnej nowelizacji". Zvolenska w odpowiedzi zapewniła, że rząd nie będzie nadużywał swoich praw i ogłosi stan wyjątkowy w szpitalach tylko w sytuacji, gdy w pracy nie stawi się ponad połowa lekarzy.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.