Siedzenie przy biurku szkodliwe jak palenie papierosów

Lekarze alarmują, że siedzący tryb życia ma coraz bardziej niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Na bóle i schorzenia kręgosłupa skarży się aż 80 proc. Polaków.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Siedzenie przy biurku szkodliwe jak palenie papierosów

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

22 sie 2017 14:28


• Według badań American College of Cardiology, spędzanie w pracy 8 godzin przy biurku zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci nawet o 15 proc.

• Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), siedzący tryb życia jest na czwartym miejscu listy przyczyn zgonów, których można było uniknąć.

• Nawet regularna aktywność fizyczna nie jest w stanie całkowicie cofnąć szkód w naszym organizmie, które są konsekwencją siedzenia.

• Z pomocą przychodzą najnowsze trendy w aranżacji przestrzeni biurowej.

Siedzenie jest gorsze niż palenie, zabija więcej ludzi niż HIV i jest bardziej niebezpieczne niż skoki na spadochronie. Zasiedzimy się na śmierć - tak uważa dyrektor Instytutu Przeciwdziałania Otyłości w Klinice Mayo, doktor James Levine, który od lat bada wpływ siedzącego trybu życia na zdrowie. Lista dolegliwości i chorób spowodowanych długotrwałym siedzeniem przy biurku jest długa: bóle kręgosłupa, szyi, drętwienie i mrowienie kończyn, problemy z oddychaniem, żylaki, zespół Costena, otyłość, a nawet nowotwory.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na Loughborough University i University of Leicester, w przypadku osób, które prowadzą siedzący tryb życia, prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę zwiększa się o 112 proc., choroby serca - 147 proc. Według American Journal of Preventive Medicine, 6 godzin spędzonych bez ruchu przed komputerem ma taki sam wpływ na organizm, jak wypalanie paczki papierosów. Czy jesteśmy niewolnikami fotela i biurka?

Z wyników badania opublikowanego przez brytyjskie czasopismo medyczne The Lacnet, przeprowadzonego na milionie osób, które większość dnia spędzają siedząc, wynika, że wystarczy godzina ruchu dziennie, by zniwelować następstwa 8-godzinnej pracy w pozycji siedzącej. Z drugiej strony, trenerzy personalni i osoby propagujące zdrowy styl życia podkreślają, że godzina nawet najbardziej intensywnego treningu nie pomoże, jeżeli nie zmieni się styl życia.

Przyjrzyjmy się, jak wygląda typowy dzień wielu osób. Śniadanie przy stole z gazetą, potem dojazd do pracy samochodem – ten środek transportu wybiera 2 na 3 Polaków. W pracy spędzamy w pozycji siedzącej kolejne 6-8 godzin, a po całym dniu obowiązków zasiadamy na kanapie przed telewizorem. Jakie jest wyjście z problemu, który przyprawia nie tylko o ból kręgosłupa, ale i głowy?

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.