Setki tysięcy osób bez ubezpieczenia zdrowotnego

0 0
Setki tysięcy osób bez ubezpieczenia zdrowotnego

Według szacunków ok. 400 tys. młodych osób zatrudnionych na tzw. "umowy śmieciowe" nie ma ubezpieczenia zdrowotnego. Kiedy chorują, płacą z własnej kieszeni. Dokładnej ich liczby nie zna żaden z resortów.

Jedyna liczba, która się pojawia to 1,35 miliona pracujących na umowę o dzieło i zlecenie. Ci, którzy mają zlecenie, są uprzywilejowani - ubezpieczeni na wypadek konieczności leczenia. Jest ich blisko 900 tys. Reszta pozostaje poza NFZ - informuje forsal.pl

Można się ubezpieczyć samemu, ale to kosztowne rozwiązanie. Najprostsze jest wykupienie dobrowolnego ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia. Najniższa możliwa kwota, którą należałoby wpłacić do Funduszu, wynosi 355 zł miesięcznie.

Jeżeli ktoś miał przerwę w ubezpieczeniu, musi dodatkowo zapłacić składkę za poprzednie miesiące. Jeśli chodzi o okres od 3 miesięcy do roku - wystarczy wpłacić 788 zł i składkę miesięczną. Powyżej roku kwota ta rośnie do blisko 2 tys. Najwyższa (gdy chodzi o 10-letnie zaległości) to blisko 8 tys. zł. W 2013 r. takie ubezpieczenie z NFZ miało 20,3 tys. osób.

Koszt ubezpieczeń w prywatnych sieciach jest tańszy - ok. 200 zł miesięcznie - ale uprawnia jedynie do wizyt u internisty, czasem specjalistów i drobnej diagnostyki. Przy złamaniu ręki lub operacji trzeba płacić.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.