Rząd przywrócił staż podyplomowy dla lekarzy

• Przywrócenie stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów - to główny cel projektu nowelizacji przyjętej w środę (6 lipca) przez rząd.
• Staż podyplomowy pozwala na bezpieczną, praktyczną naukę zawodu, zapoznanie się z funkcjonowaniem systemu opieki zdrowotnej oraz zdobycie doświadczenia w pracy z pacjentem - ocenia Centrum Informacyjne Rządu.
• Stażyści będą mieli pełne prawo wykonywania zawodu, czyli – pod nadzorem opiekuna – otrzymają m.in. uprawnienia do wystawiania recept.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rząd przywrócił staż podyplomowy dla lekarzy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

6 lip 2016 17:39


Ze stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów zrezygnowano w 2011 r. Pierwsi absolwenci, którzy nie odbyli stażu, mieli opuścić uczelnie medyczne w 2018 r. Celem tej zmiany było zwiększenie liczby lekarzy dzięki wprowadzeniu kształcenia praktycznego na ostatnim roku studiów, co w praktyce miało skutkować wcześniejszym dopuszczeniem do zawodu.

Przywrócenie staży podyplomowego lekarzy

Jak podkreśla Centrum Informacyjne Rządu, przywrócenie stażu podyplomowego postulowali eksperci z dziedziny ochrony zdrowia, którzy od lat wskazywali na konieczność rocznego kształcenia praktycznego absolwentów studiów medycznych.

- Staż podyplomowy pozwala na bezpieczną, praktyczną naukę zawodu, zapoznanie się z funkcjonowaniem systemu opieki zdrowotnej oraz zdobycie doświadczenia w pracy z pacjentem - ocenia CIR.

Czytaj też: Ile zarabia lekarz ze specjalizacją, ile bez specjalizacji, a ile ordynator?

Zgodnie z projektem młodzi lekarze będą odbywać staż podyplomowy pod kierunkiem opiekuna (lekarza specjalisty albo lekarza dentysty wykonującego zawód co najmniej przez 5 lat). Stażyści będą mieli pełne prawo wykonywania zawodu, czyli będą mogli m.in. wystawiać recepty, wydawać opinie i orzeczenia lekarskie. - Oznacza to, że na rynek trafią dodatkowi pracownicy realizujący część świadczeń zdrowotnych - wskazuje CIR.

Lekarz stażysta, który nie ukończył lub nie odbył stażu podyplomowego w ciągu 5 lat od uzyskania prawa wykonywania zawodu, będzie mógł go odbyć na podstawie umowy o szkolenie zawartej z podmiotem prowadzącym staż. Czas trwania stażu nie zostanie przedłużony, jeśli od dnia uzyskania prawa wykonywania zawodu upłynęło 5 lat.

- Trzeba go będzie ponownie odbyć w całości ze względu na dynamiczny rozwój wiedzy medycznej, wymagający jej aktualizowania i konieczność zdobywania nowych umiejętności - wyjaśnia CIR.

Lekarze stażyści spoza UE

Zgodnie z projektem noweli, cudzoziemcy niebędący obywatelami UE, ubiegający się o odbycie stażu podyplomowego w Polsce będą go odbywali na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z jednostką uprawnioną do jego prowadzenia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.