Ryszard Petru apeluje o podwyżki dla pielęgniarek

0 0
Ryszard Petru apeluje o podwyżki dla pielęgniarek
W tej chwili, gdyby pielęgniarki chciały pracować tylko w jednym miejscu pracy, około 30 proc. podmiotów miałoby problem z funkcjonowaniem. /Fot. flickr.com, JD Lasica

Ryszard Petru, lider Nowoczesnej obawia się braku personelu w pielęgniarstwie i za wysokiej średniej wieku. Rozwiązaniem powinny być natychmiastowe podwyżki.

- Jest jedna grupa zawodowa w Polsce, która wymaga szybkiej interwencji w postaci podwyżek - przypomniał Petru. - W niedługim czasie grozi nam nie tylko luka pokoleniowa, ale po prostu bieżący brak personelu medycznego w tak ważnym obszarze, jakim jest pielęgniarstwo i położnictwo - dodał.

Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Grażyna Rogala-Pawelczyk podkreśliła, że już teraz w Polsce widoczne są problemy z zabezpieczeniem społeczeństwa w usługi pielęgniarskie.

- W tej chwili, gdyby pielęgniarki chciały pracować tylko w jednym miejscu pracy, około 30 proc. podmiotów miałoby problem z funkcjonowaniem - zaznaczyła. Dodała, że największym problemem obecnie jest wysoka średnia wieku pielęgniarek.

Ostry dyżur

Kampania społeczna "Ostatni dyżur" została zainaugurowana przez NRPiP pod koniec maja br. W ramach akcji zbierane są podpisy pod petycją zawierającą apel do rządu i parlamentarzystów o "podjęcie natychmiastowych działań w celu opracowania i wdrożenia programu zabezpieczenia społeczeństwa w świadczenia realizowane przez pielęgniarki i położne". Podpisy będą zbierane do listopada, a następnie zostaną przekazane rządowi.

Organizatorzy kampanii "Ostatni dyżur" szacują, że w ciągu siedmiu lat liczba pielęgniarek i położnych w Polsce może zmniejszyć się o 54 tys. Zdecydowana większość polskich pielęgniarek to osoby pomiędzy 41. a 65. rokiem życia. Średnia wieku w tej grupie zawodowej to obecnie 48 lat, ale - jak wynika z prognoz przedstawianych na stronie kampanii - już w 2022 r. osiągnie 50 lat.

Dotychczas deklarację na rzecz akcji "Ostry dyżur" podpisały również m.in.: Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Stowarzyszenie Domów Opieki i Fundacja "Rodzić po ludzku"

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

 • aleks1 83.25.32.* 2015-09-04 10:56
  Tylko odejście od łóżka, lub urlop na żądanie ( 10 lat ogłupiali, obiecywali złodzieje ,oszuci z po czy szydercy i szowiniści z pisu do tego też złodzieje którzy zasłaniają się prawem kanonicznym (dopomóż bóg). Żadnych ustępstw i błaznowania w warszawie -to upadla, poniża. tak trzymać i pomóżcie sztandar wyprowadzić milionerowi ziombali, oszustce kOPACZ i tego od żołądkowej gorzkiej ze starogardu co mu najlepiej wyszło to włosy z narcyzowatej głowy--błazen 100u procentowy, Obecne pielęgniarki bez OFE(Ukradli )-na emeryturze 1000 zł!!!!!!!!!( nikogo zIOMBAL nie zwolni z pracy -100% -oN o tym wie -klei głupa tylko

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.