www.rynekzdrowia.pl

Ruszyły szkolenia dyspozytorów medycznych: czy procedury wyeliminują błędy w ich pracy?

0 0
Ruszyły szkolenia dyspozytorów medycznych: czy procedury wyeliminują błędy w ich pracy?

W czwartek (9 stycznia) rozpoczęły się w Katowicach pierwsze szkolenia w zakresie procedur przyjmowania wezwań i dysponowania zespołami ratownictwa medycznego dla dyspozytorów medycznych oraz instruktorów.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, od 1 lipca dyspozytorzy medyczni będą musieli obowiązkowo posiłkować się w swojej pracy procedurami zawodowymi.

Dyspozytorów medycznych obowiązywać ma kanon pytań, które należy zadać zgłaszającemu zdarzenie medyczne aby zminimalizować możliwość popełnienia błędu w czasie przyjmowania zgłoszenia. Decyzję o wprowadzeniu takiego rozwiązania przyspieszyły kontrowersyjne przypadki zachowań dyspozytorów oraz śmierć 2,5 rocznej Dominiki z okolic Skierniewic, która nie otrzymała na czas pomocy lekarskiej.

Mogą, ale nie muszą


Obecnie dyspozytorzy medyczni mogą, ale nie muszą korzystać z różnych wzorców. Najczęściej bazują w swojej pracy na własnym doświadczeniu. Resort zdrowia zadecydował, że od 1 lipca sytuacja ulegnie zmianie, nie podjął jednak jednoznacznej decyzji w sprawie standaryzacji procedur dla dyspozytorów w skali ogólnopolskiej. O wprowadzeniu konkretnych zasad będzie bowiem ostatecznie decydował dysponent.

W szkoleniu dyspozytorów, które miało miejsce w Katowicach, materiałem wyjściowym stał się dokument opracowywany przez kilka miesięcy dzięki wspólnej inicjatywie Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ, Polskiej Rady Ratowników Medycznych, Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Ratunkowego i Społecznego Komitetu Ratowników Medycznych. W jego tworzeniu brali udział m.in. dyspozytorzy medyczni, ratownicy, specjaliści pielęgniarstwa ratunkowego oraz lekarze specjaliści medycyny ratunkowej.

Są inne algorytmy


Wytyczne dla dyspozytorów - w formie podręcznika i specjalnego oprogramowania przygotowała także Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W środę (8 stycznia) podczas konferencji prasowej zapowiadającej 22. Finał WOŚP, szef fundacji Jurek Owsiak zachęcał do korzystania z tego materiału. Propozycje te spotkały się jednak z licznymi głosami krytyki.

- Doceniamy inicjatywę WOŚP i Jurka Owsiaka, ale zaproponowane przez ten zespół procedury zawierały błędy, do których wielokrotnie się odnosiliśmy. Kopiowanie procedur zagranicznych bez uwzględnienia polskich realiów nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, ponieważ systemy w poszczególnych krajach różnią się od siebie pod względem organizacyjnym. Dlatego właśnie nasze środowisko, doskonale znające polską rzeczywistość, zgłosiło własną propozycję procedur - wyjaśnił Jakub Mierzejewski ze Społecznego Komitetu Ratowników Medycznych.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.