Ruszyły szkolenia dyspozytorów medycznych: czy procedury wyeliminują błędy w ich pracy?

W czwartek (9 stycznia) rozpoczęły się w Katowicach pierwsze szkolenia w zakresie procedur przyjmowania wezwań i dysponowania zespołami ratownictwa medycznego dla dyspozytorów medycznych oraz instruktorów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ruszyły szkolenia dyspozytorów medycznych: czy procedury wyeliminują błędy w ich pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: Rynek Zdrowia

www.rynekzdrowia.pl

10 sty 2014 8:44


Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, od 1 lipca dyspozytorzy medyczni będą musieli obowiązkowo posiłkować się w swojej pracy procedurami zawodowymi.

Dyspozytorów medycznych obowiązywać ma kanon pytań, które należy zadać zgłaszającemu zdarzenie medyczne aby zminimalizować możliwość popełnienia błędu w czasie przyjmowania zgłoszenia. Decyzję o wprowadzeniu takiego rozwiązania przyspieszyły kontrowersyjne przypadki zachowań dyspozytorów oraz śmierć 2,5 rocznej Dominiki z okolic Skierniewic, która nie otrzymała na czas pomocy lekarskiej.

Mogą, ale nie muszą


Obecnie dyspozytorzy medyczni mogą, ale nie muszą korzystać z różnych wzorców. Najczęściej bazują w swojej pracy na własnym doświadczeniu. Resort zdrowia zadecydował, że od 1 lipca sytuacja ulegnie zmianie, nie podjął jednak jednoznacznej decyzji w sprawie standaryzacji procedur dla dyspozytorów w skali ogólnopolskiej. O wprowadzeniu konkretnych zasad będzie bowiem ostatecznie decydował dysponent.

W szkoleniu dyspozytorów, które miało miejsce w Katowicach, materiałem wyjściowym stał się dokument opracowywany przez kilka miesięcy dzięki wspólnej inicjatywie Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ, Polskiej Rady Ratowników Medycznych, Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Ratunkowego i Społecznego Komitetu Ratowników Medycznych. W jego tworzeniu brali udział m.in. dyspozytorzy medyczni, ratownicy, specjaliści pielęgniarstwa ratunkowego oraz lekarze specjaliści medycyny ratunkowej.

Są inne algorytmy


Wytyczne dla dyspozytorów - w formie podręcznika i specjalnego oprogramowania przygotowała także Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W środę (8 stycznia) podczas konferencji prasowej zapowiadającej 22. Finał WOŚP, szef fundacji Jurek Owsiak zachęcał do korzystania z tego materiału. Propozycje te spotkały się jednak z licznymi głosami krytyki.

- Doceniamy inicjatywę WOŚP i Jurka Owsiaka, ale zaproponowane przez ten zespół procedury zawierały błędy, do których wielokrotnie się odnosiliśmy. Kopiowanie procedur zagranicznych bez uwzględnienia polskich realiów nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, ponieważ systemy w poszczególnych krajach różnią się od siebie pod względem organizacyjnym. Dlatego właśnie nasze środowisko, doskonale znające polską rzeczywistość, zgłosiło własną propozycję procedur - wyjaśnił Jakub Mierzejewski ze Społecznego Komitetu Ratowników Medycznych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.