Rezydenci piszą do nowego ministra zdrowia: Jesteśmy gotowi do rozmów

Rezydenci mają nadzieję, że nowy minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski zdoła przekonać rząd co do konieczności szybszego zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia. - Jesteśmy cały czas przygotowani do negocjacji - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Damian Patecki wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rezydenci piszą do nowego ministra zdrowia: Jesteśmy gotowi do rozmów

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekZdrowia.pl

www.rynekzdrowia.pl

9 sty 2018 17:46


Damian Patecki, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL,  podkreśla, że prof. Łukasz Szumowski, nowy minister zdrowia, to osoba, której dotychczasowe działanie było pozytywnie odbierane w środowisku rezydentów.

- Jest naukowcem. Mamy nadzieję, że w sposób merytoryczny, spójny i oparty o twarde wyliczenia zdoła przekonać ministerstwo finansów i cały rząd co do tego, że inwestycje w ochronie zdrowia przynoszą zyski a nie straty i warto wydawać pieniądze na podnoszenie jakości świadczeń zdrowotnych - mówi wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów, nawiązując do trwającej akcji wypowiadania przez rezydentów klauzul opt-out, prowadzonej jako sprzeciw przeciwko zbyt niskiemu ich zdaniem wzrostowi nakładów na ochronę zdrowia.

Zaznacza, że minister to zarówno naukowiec jak i lekarz, który jest znany niektórym rezydentom. - Część z nas miała przyjemność pracować z panem ministrem. Podchodzimy do jego nominacji z dużą dozą zaufania - mówi Patecki.

Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów podkreśla, że rezydenci są cały czas gotowi do kolejnych rozmów z ministerstwem, tak by możliwe było cofnięcie przez nich wypowiedzeń klauzuli opt-out.

- Liczmy na to, że nowy minister zna dobrze sytuację ochrony zdrowia i spojrzy na nią z szerokiej perspektywy. Być może problemem ustępującego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła było to, że pracował w przychodni medycyny rodzinnej, która jest pewnego rodzaju enklawą. Inaczej wygląda system ochrony zdrowia widziany z perspektywy poradni a inaczej z perspektywy szpitala - tam sytuacja naprawdę jest dramatyczna - dodał Damian Patecki.

Rezydenci zapowiedzieli, że jeszcze dzisiaj (wtorek, 9 stycznia) wyślą list do ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego, w którym znajdzie się deklaracja gotowości do jak najszybszego spotkania oraz przypomnienie głównych postulatów - w tym wzrostu nakładów na zdrowie do co najmniej 6 procent PKB.

Czytaj więcej tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.