Resort zdrowia zaproponował 300 zł podwyżki dla pielęgniarek. Związki zawodowe: "To jest nie do przyjęcia"

Bez porozumienia zakończyły się wtorkowe (28 lipca) rozmowy przedstawicieli MZ i pielęgniarek m.in. na temat podwyżek.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Resort zdrowia zaproponował 300 zł podwyżki dla pielęgniarek. Związki zawodowe: "To jest nie do przyjęcia"

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

28 lip 2015 20:40


Propozycje resortu nas nie satysfakcjonują - powiedziała przewodnicząca OZZPiP Lucyna Dargiewicz. Resort wyjaśnia, że proponuje w sumie ok. 2,5 mld zł na podwyżki.

174 zł podwyżki dla pielęgniarek

Po wyjściu ze spotkania Dargiewicz mówiła dziennikarzom, że resort podtrzymał swoją propozycję porozumienia, która zakłada, że od września część pielęgniarek miałaby otrzymać 300 zł brutto podwyżki - czyli ok. 174 zł "na rękę". "To jest nie do przyjęcia" - powiedziała.

Pielęgniarki i położne pozostały przy swoich postulatach - 1500 zł podwyżki dla każdej pielęgniarki.

Po zakończeniu rozmów z pielęgniarkami wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski powiedział dziennikarzom, że propozycje resortu dotyczące podwyżek dla tej grupy zawodowej opiewają w sumie na ponad 900 mln zł w okresie od 1 września br. do końca 2016 r. Od 1 stycznia 2017 r. ma to być kolejne 1,5 mld zł.

Czytaj też: Lewiatan: Podwyżki powinny dostać wszystkie pielęgniarki

"Mówimy o możliwych podwyżkach średnio na etat pielęgniarski w kwocie 300 zł brutto, czyli ze składkami płaconymi i przez pracownika i przez pracodawcę, od 1 września, i kolejne 300 zł od 1 stycznia 2017 r. Razem mówimy o kwocie podwyżki 600 zł brutto, rozłożonej na dwa razy" - wyjaśnił.

Zaznaczył, że resort nie ma możliwości prawnych, by wprowadzić regulacje, które sztywno ustaliłyby zasady wykorzystania środków przeznaczonych na wynagrodzenia pielęgniarek w każdym zakładzie pracy, m.in. dlatego, że są one zatrudnione na różnych zasadach. "Takie decyzje należą do kierownictwa podmiotu leczniczego" - podkreślił.

Wyjaśnił jednak, że proponowane przez MZ rozwiązania obligują kierownictwo placówek do uzgodnienia zasad wykorzystania środków przeznaczonych na podwyżki dla pielęgniarek ze związkami zawodowymi, a jeśli tych w zakładzie nie ma - z upełnomocnionym przedstawicielem okręgowej rady pielęgniarek i położnych.

Podwyżki uzależnione od jakości i stażu pracy

Cieślukowski podkreślił, że propozycje MZ nie oznaczają, że wszystkie pielęgniarki dostaną równe podwyżki. "Chcemy stworzyć możliwość do wyróżnienia wyższymi podwyżkami pielęgniarek, które pracują najlepiej, są najbardziej zaangażowane, być może, w zależności od kryteriów, te, które mają największy staż pracy, czy najlepsze przygotowanie zawodowe i kwalifikacje. Ale te rozstrzygnięcia będą zapadały na poziomie zakładu pracy" - powiedział.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.