Ratownicy zastąpią pielęgniarki na oddziałach szpitalnych?

Możliwość zatrudniania ratowników medycznych w szpitalach nie jest próbą zastępowania pielęgniarek - przekonują ratownicy. Podkreślają, że ich kompetencje będą doskonałym uzupełnieniem zespołu diagnostyczno-terapeutycznego na oddziałach szpitalnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ratownicy zastąpią pielęgniarki na oddziałach szpitalnych?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jk

17 lut 2016 10:46


Zgodnie z nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, ratownicy mogą od 2016 r. wykonywać zawód nie tylko w jednostkach systemu (czyli na SOR-ach - szpitalnych oddziałach ratunkowych i w zespołach ratownictwa medycznego), ale również wszędzie tam, gdzie mogą być przydatni ze względu na posiadane kwalifikacje i doświadczenie, np. na innych oddziałach niż SOR-y, a także w ramach ratownictwa górskiego i wodnego.

Projekt rozporządzenia, które określa zakres świadczeń zdrowotnych, jakie ratownicy medyczni będą mogli wykonywać samodzielnie, pod nadzorem i na zlecenie lekarza, jest obecnie w konsultacjach, które potrwają do 22 lutego. Poprzednie rozporządzenie w tej sprawie utraciło moc.

Środowisko pielęgniarek uważa, że zaproponowane w projekcie przepisy idą zbyt daleko. - Zakres uprawnień dla ratownika medycznego proponowany w projekcie przekracza ramy programowe, na podstawie których kształcony jest ratownik medyczny - informowała Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.

{media;31513;Zofia Małas - prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych (Fot. NRPiP) ;http://pliki.pulshr.pl/i/03/15/13/031513.jpg;http://pliki.pulshr.pl/i/03/15/13/031513_620.jpg}

W ocenie przedstawicielek Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych umożliwienie zatrudniania ratowników medycznych na oddziałach szpitalnych jest próbą zastępowania pielęgniarek. Ratownicy nie podzielają tych ocen.

- Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego "zastępować" oznacza "przejmować czyjeś obowiązki". Tymczasem liczba różnic w kompetencjach obu grup zawodowych jest znaczna - wskazał ratownik medyczny Adam Stępka.

Jak podkreślił, jest to doskonale widoczne, gdy analizuje się dokumenty określające czynności i świadczenia, które będą mogły być udzielane przez ratowników i które mogą wykonywać pielęgniarki (czyli załączniki do projektu rozporządzenia dotyczącego ratowników oraz obowiązujące rozporządzenie w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń udzielanych przez pielęgniarkę).

Jako przykład podał, że zgodnie z projektem rozporządzenia ratownik medyczny nie będzie mógł prowadzić poradnictwa w zakresie samoopieki oraz pielęgnacji skóry i błon śluzowych, podobnie nie będzie mógł kierować pacjentów na badania lub pobieranie materiałów do badań bakteriologicznych, nie będzie posiadał kwalifikacji do stawiania baniek lekarskich czy doraźnej modyfikacji stałej dawki leczniczej insuliny krótko działającej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

7 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

kkrystyna 2016-06-12 04:14:32

W oczach Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek jest problem, ponieważ braki personelu pielęgniarskiego były dobrym pretekstem żeby wnioskować o podwyżkę - niby żeby zachęcić młodzież do kształcenia się w tym zawodzie i pozostaniu w kraju; oraz problem II - ratownicy nie odprowadzają składek na izby, a to w skali kraju ogrom kasy, który przechodzi przed oczyma...

laba 2016-04-28 08:20:28

naprodukowali ratowników jak :mrówek,trochę mniej zarabiają od pielęgniarek,dlatego te zmiany,nie mają związków zawodowych, nie ma się kto za nimi wstawić

lkmhmj 2016-04-28 08:10:21

zastępowanie pielęgniarek ratownikami,chcą nas z gnoić już do reszty