Ratownicy medyczni chcą regulacji dotyczących transportów medycznych

0 0
Ratownicy medyczni chcą regulacji dotyczących transportów medycznych

Polska Rada Ratowników Medycznych skierowali do ministra zdrowia pismo, w którym postuluje o szybkie podjęcie działań dotyczących regulacji prawnych określających sposób realizacji transportów medycznych.Według Rady zawarte w obowiązującej ustawie o działalności leczniczej pojęcie mówiące o transporcie sanitarnym już dawno uległo zmianie i ewoluowało.

"Uważamy za zasadne utworzenie ustawy określającej szczegółowo organizację i funkcjonowanie transportu medycznego na terenie kraju" - napisali ratownicy w liście otwartym skierowanym do ministra zdrowia. Według Rady w przepisach powinny znaleźć się regulacje dotyczące rodzaju zespołów transportowych, ich wyposażenia oraz składu osobowego. 

Jak podkreślili, ważnym elementem jest również wskazanie "dokładnych ram czasowych dotarcia zespołu transportowego do pacjenta i jasnych zasad określających sposób jego użycia". "Nie zgadzamy się, by brak jasno określonych wymogów prawnych przekładał się bezpośrednio na życie i zdrowie pacjentów" - zaznaczyli w liście.

Przypomnieli, że kierowali już takie postulaty do ministra zdrowia w lutym 2011 r. "wskazując na olbrzymie zaniedbania oraz brak rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo pacjentom". "Niestety, pomimo upływu czasu, nic w tej kwestii nie zostało zmienione" - podkreślają. 

Wyjaśnili, że obecnie w skład transportu medycznego wchodzi transport sanitarny, transport medyczny w standardzie zespołu podstawowego, transport medyczny w standardzie zespołu specjalistycznego, transport lotniczy oraz transport neonatologiczny. "Tylko jasno określone wymagania zapewnią pacjentom bezpieczeństwo, znacznie zwiększą efektywność pracy oraz przełożą się na jakość świadczonych usług" - zaznaczyli ratownicy. 

Mateusz Komza z PRRM wyjaśnił w rozmowie z PAP, że "jedyna ustawowa regulacja dotycząca transportu medycznego znajduje się w ustawie o działalności leczniczej i mówi ogólnie o tym, że podmiot medyczny musi zabezpieczyć transport medyczny". "Potrzebna jest odrębna ustawa o transporcie medycznym i określenie m.in. standardów dotyczących miejsca stacjonowania, rodzaju i wyposażenia samochodu, obsady osobowej" - uważa Komza. 

Dodał, że tak, jak w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym znajdują się dokładne regulacje dotyczące transportu pacjentów w stanie zagrożenia życia i zdrowia, tak w odrębnej ustawie o transporcie medycznym powinny znaleźć się zapisy regulujące przewóz pacjentów np. między szpitalami. 

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.