Radziwiłł: zwiększenie naboru na studiach medycznych receptą na niedobory kadrowe

0 0
Radziwiłł: zwiększenie naboru na studiach medycznych receptą na niedobory kadrowe
W Ministerstwie Zdrowia nie toczą się pracę nad wprowadzeniem odpłatności za studia medyczne (fot. facebook.com)

· W Ministerstwie Zdrowia nie toczą się pracę nad wprowadzeniem odpłatności za studia medyczne.
· Receptą na niedobory kadrowe będzie decyzja o zwiększeniu naboru na polskojęzycznych studiach medycznych.
· MZ podejmuje starania o podniesienie jakości kształcenia w zawodach medycznych.

"Siłowe rozwiązania, jak zakaz wyjazdu z kraju czy odpracowywanie studiów, nie zahamują emigracji młodych lekarzy" - podkreślił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który w piątek, 22 stycznia, wziął udział w uroczystości wręczania dyplomów na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w środę w radiu RMF FM powiedział, że rozpoczął rozmowy z ministrem zdrowia na temat odpłatności za studia medyczne. Mówił, że warto rozważyć rozwiązanie, zgodnie z którym lekarze odpracowywaliby studia.

"W sytuacji ogromnego drenażu polskiego budżetu, czyli portfeli nas wszystkich, wynikającego z emigracji dużej rzeszy lekarzy, warto rozważyć taki projekt, żeby studia (medyczne) były płatne, żeby ich koszt był w 100 proc. pokrywany przez państwowe stypendia, ale te stypendia trzeba byłoby przez pewien okres odpracowywać" - mówił Gowin. Z informacji przekazanej w czwartek (21 stycznia) PAP wynika jednak, że resort nauki nie pracuje nad wprowadzeniem opłat za studia dla lekarzy.

Radziwiłł oświadczył w piątek, że "w Ministerstwie Zdrowia z całą pewnością nie toczą się żadne przygotowania, aby obciążać kosztami kształcenia młodych lekarzy".

Czytaj też: Co drugi absolwent medycyny wyjeżdża za granicę

"W mojej ocenie, nie jest to dobre rozwiązanie; również żadne siłowe rozwiązania, zakazujące wyjazdu z kraju, odpracowywania itd. Są po prostu w obecnym stanie prawa i wobec zasad UE zupełnie niemożliwe. Jednym z podstawowych praw każdego z nas jest swoboda przemieszczania się i wydaje się, że nie tędy droga" - dodał Radziwiłł.

Zdaniem ministra zdrowia, receptą na niedobory kadrowe w niektórych specjalizacjach medycznych będzie decyzja o zwiększeniu w tym roku naboru na polskojęzycznych studiach medycznych. "Ten nabór będzie o blisko 20 proc. wyższy. Trzeba sobie zdawać sprawę, że lekarze z tych studentów urodzą nam się dopiero za kilkanaście lat - w zależności od specjalności, którą wybiorą. To inwestycja w przyszłość, ale pierwszy krok zostanie zrobiony" - zapewnił szef resortu zdrowia.

Jak dodał MZ podejmuje starania o podniesienie jakości kształcenia w zawodach medycznych. "Dlatego zdecydowałem o przywróceniu stażu podyplomowego lekarzy, który został zlikwidowany w nadziei na szybsze +produkowanie+ lekarzy, ale takich, którzy z całą pewnością mieliby jakieś ułomności w zakresie umiejętności praktycznych" - mówił minister.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.