Radiolodzy nie chcą pracować dłużej

0 0
Radiolodzy nie chcą pracować dłużej

- Przedstawiciele środowiska radiologów sprzeciwiają się przepisom, które mają obowiązywać od 2 lipca. Chodzi o wydłużenie ich czasu pracy z 5 godzin do 7 godzin 35 minut dziennie. Posłowie PiS na posiedzeniu komisji zdrowia zapowiedzieli projekt nowelizacji tych przepisy.

Podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia wiceminister zdrowia Cezary Rzemek przypomniał, że przepisy zakładające wydłużenie czasu pracy zostały przyjęte w ust. o działalności leczniczej z 2011 r. i dotyczą osób zatrudnionych w zakładach i pracowniach radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej stosujących źródła promieniowania jonizującego, a także zakładach i pracowniach fizykoterapii, patomorfologii, histopatologii, cytopatologii, cytodiagnostyki, medycyny sądowej lub prosektoriów. Podkreślił, że przepisy te miały trzyletnie vacatio legis, więc był czas na negocjacje z dyrektorami ws. nowych norm zatrudnienia.

Jak przypomniał, opinie ekspertów podczas uchwalania tych przepisów wskazywały na brak uzasadnienia dla obowiązywania skróconych norm czasu pracy z punktu widzenia bezpieczeństwa pracy i potencjalnych następstw zdrowotnych narażenia zawodowego. Z kolei z badań ankietowych MZ dotyczących wynagrodzeń osób wykonujących zawody medyczne i zatrudnionych w szpitalach wynika, że średni poziom uposażeń osób zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których obowiązuje skrócona do 5 godzin dobowa norma czasu pracy, nie odbiegał w ostatnich latach od średniego poziomu wynagrodzeń innych osób wykonujących zawód medyczny.

"Od 2 lipca nasz czas pracy zostanie przemnożony o 150 proc. Według nowych przepisów zamiast 5 godzin będziemy pracować 7 godz. i 35 minut dziennie. Obejmie to wszystkich pracujących w radiologii, radioterapii, patologii, prosektoriach, przy cytostatykach, czyli wszystkie mało popularne profesje jeżeli chodzi o służbę zdrowia" - powiedział Cezary Staroń z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii. "W tej chwili mamy pracować o połowę dłużej za te same pieniądze, i to nas bulwersuje" - podkreślił.

Dodał, że zgodnie z ustawą zniesione zostały hamulce ograniczające czas pracy, natomiast nie określono wzrostu wynagrodzenia związanego ze wzrostem liczby godzin pracy. "Każdy dyrektor powoła się na ustawę, że zakłada tylko większą liczbę godzin a nic nie mówi o wzroście wynagrodzenia" - ocenił.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.