Prywatni przedsiębiorcy chcą współdecydować o podziale środków w ochronie zdrowia

Prywatne podmioty, w przeciwieństwie do publicznych konkurentów, nie będą miały wpływu na podział publicznych środków w ochronie zdrowia - alarmują Pracodawcy RP. I wskazują ten problem w skierowanych do MZ uwagach do założeń ustawy o instytucjach systemu ubezpieczenia zdrowotnego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prywatni przedsiębiorcy chcą współdecydować o podziale środków w ochronie zdrowia

PODZIEL SIĘ


Autor: rynekzdrowia.pl

26 lut 2013 11:38


Założenia te przewidują, że w każdym województwie powstaną po dwie rady decydujące o podziale środków i kierunkach finasowania: rada nadzorcza wojewódzkiego funduszu zdrowia oraz rada ds. oceny potrzeb zdrowotnych. W obu instytucjach mają zasiadać m.in. wojewodowie i samorządowcy, ale dla przedstawicieli przedsiębiorców prywatnych ustawodawca nie przewidział żadnej roli.

- Problem dotyczy całego rynku ochrony zdrowia, nie tylko usług szpitalnych - również rynku ambulatoryjnej opieki specjalistycznej czy podstawowej opieki zdrowotnej. Mówimy więc o niebezpieczeństwie braku równowagi w całym sektorze - podkreśla w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Robert Mołdach, ekspert Pracodawców RP.

Zwraca także uwagę na zagrożenie, że decyzje o podziale pieniędzy nie będą podejmowane obiektywnie. - Presja przedsiębiorców publicznych w tych radach może zakłócić optymalny podział środków publicznych - wyjaśnia.

Pojawiają się także oceny, że brak udziału tego środowiska w radach nadzorczych funduszy wojewódzkich - czyli w miejscu, które po reformie będzie wrażliwe na konflikty interesów - doprowadzi do wykluczenia ogromnej grupy pracodawców i pracobiorców systemu ochrony zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.