Projekt ludowców o zawodzie fizjoterapeuty

0 0
Projekt ludowców o zawodzie fizjoterapeuty

Klub PSL złożył w Sejmie projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, który po raz pierwszy w całości ujmuje regulacje dotyczące tego zawodu, wprowadzając m.in. stopień specjalizacji . "Tym projektem zapewniamy bezpieczeństwo pacjentom" - przekonują posłowie Stronnictwa.

Projekt przewiduje, że tytułem fizjoterapeuty będzie mogła posługiwać się osoba z ukończonymi studiami, przynajmniej licencjackimi. Osoby z tytułem technika będą musiały odbyć studia pomostowe. Projekt wprowadza także różne stopnie specjalizacji w zawodzie fizjoterapeuty oraz określa kompetencje osób wykonujących ten zawód.

Obecnie zawód fizjoterapeuty nie jest w Polsce zawodem regulowanym. Działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych może założyć każdy. Dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje w zakresie fizjoterapii są wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ.

Dariusz Dziadzio (PSL) przedstawiając projekt na środowej konferencji prasowej przekonywał, że zawód fizjoterapeuty jest potrzebny i niezbędny, jeśli chodzi o funkcjonowanie medycyny. Jak podkreślił, fizjoterapeuci przywracają pacjentów do normalnego funkcjonowania, przyspieszają rekonwalescencję i ich powrót do zdrowia.

Poseł dodał, że projekt został przygotowany przez PSL oraz Polskie Towarzystwo Fizjoterapii.

Dziadzio zauważył też, że zawód fizjoterapeuty jest usankcjonowany w 27 krajach UE, lecz nie w Polsce, pomimo kilkunastoletnich prac na ustawą i kolejnych projektów, składanych w poprzednich kadencjach Sejmu. "Zawód ten jest zawodem medycznym i musi spełniać wymogi odpowiedniego zaufania i zapewniać bezpieczeństwo polskich pacjentów" - przekonywał.

Krajowy konsultant w dziedzinie fizjoterapii prof. Zbigniew Śliwiński podkreślił, że ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, o którą środowisko zabiega od lat, jest konieczna dla bezpieczeństwa pacjentów. Zaznaczył, że zawód fizjoterapeuty w Polsce wykonuje blisko 50 tys. osób, lecz - jak ocenił - ich wykształcenie bywa skrajnie różne.

"Chcielibyśmy poprzez tę ustawę utrudnić dostęp do zawodu osobom, które nie mają do tego żadnych uprawnień" - powiedział Śliwiński. Jak mówił, ludzie często podszywają się pod fizjoterapeutów, jak na przykład informatyk z Warszawy, który prowadził gabinet fizjoterapii i okaleczał swoich pacjentów.

"Takich przypadków moglibyśmy przytaczać bardzo wiele. Mamy nadzieję, że przyjęcie tej ustawy przez obecny parlament przy akceptacji ministerstwa zdrowia sprawi, że nasi polscy pacjenci będą leczeni i usprawniani przez fizjoterapeutów dobrze wyszkolonych i profesjonalistów" - podkreślił prof. Śliwiński.

Jego zdaniem, prawne uregulowanie zawodu fizjoterapeuty spowoduje, że pacjenci będą bezpiecznie leczeni w korelacji z pełną diagnozą lekarską.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.