Projekt ludowców o zawodzie fizjoterapeuty

Klub PSL złożył w Sejmie projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, który po raz pierwszy w całości ujmuje regulacje dotyczące tego zawodu, wprowadzając m.in. stopień specjalizacji . "Tym projektem zapewniamy bezpieczeństwo pacjentom" - przekonują posłowie Stronnictwa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Projekt ludowców o zawodzie fizjoterapeuty

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

23 lip 2014 17:09


Projekt przewiduje, że tytułem fizjoterapeuty będzie mogła posługiwać się osoba z ukończonymi studiami, przynajmniej licencjackimi. Osoby z tytułem technika będą musiały odbyć studia pomostowe. Projekt wprowadza także różne stopnie specjalizacji w zawodzie fizjoterapeuty oraz określa kompetencje osób wykonujących ten zawód.

Obecnie zawód fizjoterapeuty nie jest w Polsce zawodem regulowanym. Działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych może założyć każdy. Dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje w zakresie fizjoterapii są wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ.

Dariusz Dziadzio (PSL) przedstawiając projekt na środowej konferencji prasowej przekonywał, że zawód fizjoterapeuty jest potrzebny i niezbędny, jeśli chodzi o funkcjonowanie medycyny. Jak podkreślił, fizjoterapeuci przywracają pacjentów do normalnego funkcjonowania, przyspieszają rekonwalescencję i ich powrót do zdrowia.

Poseł dodał, że projekt został przygotowany przez PSL oraz Polskie Towarzystwo Fizjoterapii.

Dziadzio zauważył też, że zawód fizjoterapeuty jest usankcjonowany w 27 krajach UE, lecz nie w Polsce, pomimo kilkunastoletnich prac na ustawą i kolejnych projektów, składanych w poprzednich kadencjach Sejmu. "Zawód ten jest zawodem medycznym i musi spełniać wymogi odpowiedniego zaufania i zapewniać bezpieczeństwo polskich pacjentów" - przekonywał.

Krajowy konsultant w dziedzinie fizjoterapii prof. Zbigniew Śliwiński podkreślił, że ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, o którą środowisko zabiega od lat, jest konieczna dla bezpieczeństwa pacjentów. Zaznaczył, że zawód fizjoterapeuty w Polsce wykonuje blisko 50 tys. osób, lecz - jak ocenił - ich wykształcenie bywa skrajnie różne.

"Chcielibyśmy poprzez tę ustawę utrudnić dostęp do zawodu osobom, które nie mają do tego żadnych uprawnień" - powiedział Śliwiński. Jak mówił, ludzie często podszywają się pod fizjoterapeutów, jak na przykład informatyk z Warszawy, który prowadził gabinet fizjoterapii i okaleczał swoich pacjentów.

"Takich przypadków moglibyśmy przytaczać bardzo wiele. Mamy nadzieję, że przyjęcie tej ustawy przez obecny parlament przy akceptacji ministerstwa zdrowia sprawi, że nasi polscy pacjenci będą leczeni i usprawniani przez fizjoterapeutów dobrze wyszkolonych i profesjonalistów" - podkreślił prof. Śliwiński.

Jego zdaniem, prawne uregulowanie zawodu fizjoterapeuty spowoduje, że pacjenci będą bezpiecznie leczeni w korelacji z pełną diagnozą lekarską.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.