Prezydium Śląskiej Izby Lekarskiej: Czas pracy lekarzy powinien zachowywać zasady bezpieczeństwa

0 0
Prezydium Śląskiej Izby Lekarskiej: Czas pracy lekarzy powinien zachowywać zasady bezpieczeństwa
Czas pracy lekarzy powinien zachowywać zasady bezpieczeństwa pacjenta i lekarza (fot.fotolia)

- Czas pracy lekarzy powinien być proporcjonalny do czasu poświęconego na niezbędny odpoczynek i nie powinien zawłaszczać czasu, przeznaczonego dla najbliższych - uważa Prezydium Śląskiej Izby Lekarskiej.

Prezydium zabrało głos w sprawie czasu pracy lekarzy.

- Wstrząśnięci informacjami o nagłej śmierci dwóch lekarzy podczas pełnienia obowiązków zawodowych pozostajemy w przekonaniu, że ze strony wszystkich odpowiedzialnych podmiotów, w tym organizatorów i pracodawców w ochronie zdrowia, znajdziemy wreszcie zrozumienie dla podnoszonych przez Śląską Izbę Lekarską od lat postulatów o zapewnienie lekarzom właściwych warunków pracy i wynagrodzeń - informuje w swoim stanowisku.

Czytaj też: Kolejny lekarz zmarł w pracy. Prokuratura bada sprawę

Konsekwencją braku perspektywicznej polityki zdrowotnej w Polsce w ostatnich kilkunastu latach jest według Śląskiej Izby Lekarskiej:

* niewystarczająca liczba praktykujących lekarzy, w relacji do liczby mieszkańców, plasująca nasz kraj na końcowym miejscu w Europie

* starzenie się kadry lekarskiej w wielu specjalnościach medycznych

* niskie, malejące w ostatnich latach publiczne nakłady na ochronę zdrowia

* niska stawka w przeliczeniu na godzinę pracy lekarza, wyliczona m.in. na podstawie przeprowadzonej analizy wynagrodzeń 3 tysięcy lekarzy, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w szpitalach znajdujących się na terenie działania Śląskiej Izby Lekarskiej.

- Świadomość tych niekorzystnych zjawisk była z pewnością powodem przyjęcia w 2011 roku przez polskie władze własnej modyfikacji Dyrektywy 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej dot. czasu pracy, dopuszczającej pracę często ponad siły - piszą przedstawiciele Śląskiej Izby Lekarskiej.

Jak dodaje przy niewystarczającej liczbie lekarzy, a także przy braku odpowiedniej wielkości środków finansowych będących w dyspozycji większości pracodawców, wymusza się na lekarzach podejmowanie i wykonywanie dodatkowej pracy w warunkach odbiegających często od przyjętych za standardowe.

Czas pracy lekarzy powinien według Prezydium:

* zachowywać zasady bezpieczeństwa pacjenta i lekarza.

* być zgodny z osiągnięciami naukowymi, technicznymi, społecznymi oraz oczekiwaniami obowiązującymi w nowoczesnej Europie i w świecie.

* umożliwić przeznaczenie odpowiedniej ilości czasu na naukę.

* być proporcjonalny do czasu poświęconego na niezbędny odpoczynek i nie powinien zawłaszczać czasu, przeznaczonego dla najbliższych.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)  • Czy ktoś chciałby lecieć samolotem pilotowanym przez pilota , przemęczonego, pozbawionego snu, siedzącego za sterami 24 godziny bez przerwy? Czy ktoś wsiadłby świadomie do pociągu , wiedząc, że prowadzi go nieprzerwanie pracujący od kilkudziesięciu godzin maszynista. Maszynista przed drogą jest odprawiany przez dyspozytora i ma wręcz obowiązek zgłosić jeśli czuje się przemęczony czy niedysponowany a dyspozytor ma obowiązek nie dopuścić takiego maszynisty do jazdy.
  • Jeśli polski patomorfolog, miałby nie być przeciążony pracą i nadmiarem obowiązków, co umożliwiłoby mu w pełni realizowanie tych obowiązków i udzielanie świadczeń z należytą starannością do czego ma pełne prawo pacjent, to ten polski patomorfolog musiałby pracować w warunkach przynajmniej zbliżonych do warunków panujących w cywilizowanych krajach, czyli diagnozować średnio około 10 przypadków dziennie. Biorąc pod uwagę wycenę diagnozy patomorfologa na 3 zł z netto ,to ten patomorfolog na miesiąc zarabiałby ok. 700 zł Należy zastanowić się czy opieka społeczna uniesie ciężar praktycznie całkowitego utrzymania rodzin tychże lekarzy: opłat czynszu lub wynajmu najtańszego M3 w bloku z wielkiej płyty, zakupu odzieży w szmateksie i podstawowej żywności w dyskoncie.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.