Prezydium Śląskiej Izby Lekarskiej: Czas pracy lekarzy powinien zachowywać zasady bezpieczeństwa

- Czas pracy lekarzy powinien być proporcjonalny do czasu poświęconego na niezbędny odpoczynek i nie powinien zawłaszczać czasu, przeznaczonego dla najbliższych - uważa Prezydium Śląskiej Izby Lekarskiej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prezydium Śląskiej Izby Lekarskiej: Czas pracy lekarzy powinien zachowywać zasady bezpieczeństwa

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

5 wrz 2016 9:17


Prezydium zabrało głos w sprawie czasu pracy lekarzy.

- Wstrząśnięci informacjami o nagłej śmierci dwóch lekarzy podczas pełnienia obowiązków zawodowych pozostajemy w przekonaniu, że ze strony wszystkich odpowiedzialnych podmiotów, w tym organizatorów i pracodawców w ochronie zdrowia, znajdziemy wreszcie zrozumienie dla podnoszonych przez Śląską Izbę Lekarską od lat postulatów o zapewnienie lekarzom właściwych warunków pracy i wynagrodzeń - informuje w swoim stanowisku.

Czytaj też: Kolejny lekarz zmarł w pracy. Prokuratura bada sprawę

Konsekwencją braku perspektywicznej polityki zdrowotnej w Polsce w ostatnich kilkunastu latach jest według Śląskiej Izby Lekarskiej:

* niewystarczająca liczba praktykujących lekarzy, w relacji do liczby mieszkańców, plasująca nasz kraj na końcowym miejscu w Europie

* starzenie się kadry lekarskiej w wielu specjalnościach medycznych

* niskie, malejące w ostatnich latach publiczne nakłady na ochronę zdrowia

* niska stawka w przeliczeniu na godzinę pracy lekarza, wyliczona m.in. na podstawie przeprowadzonej analizy wynagrodzeń 3 tysięcy lekarzy, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w szpitalach znajdujących się na terenie działania Śląskiej Izby Lekarskiej.

- Świadomość tych niekorzystnych zjawisk była z pewnością powodem przyjęcia w 2011 roku przez polskie władze własnej modyfikacji Dyrektywy 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej dot. czasu pracy, dopuszczającej pracę często ponad siły - piszą przedstawiciele Śląskiej Izby Lekarskiej.

Jak dodaje przy niewystarczającej liczbie lekarzy, a także przy braku odpowiedniej wielkości środków finansowych będących w dyspozycji większości pracodawców, wymusza się na lekarzach podejmowanie i wykonywanie dodatkowej pracy w warunkach odbiegających często od przyjętych za standardowe.

Czas pracy lekarzy powinien według Prezydium:

* zachowywać zasady bezpieczeństwa pacjenta i lekarza.

* być zgodny z osiągnięciami naukowymi, technicznymi, społecznymi oraz oczekiwaniami obowiązującymi w nowoczesnej Europie i w świecie.

* umożliwić przeznaczenie odpowiedniej ilości czasu na naukę.

* być proporcjonalny do czasu poświęconego na niezbędny odpoczynek i nie powinien zawłaszczać czasu, przeznaczonego dla najbliższych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Agnes 2016-09-06 22:16:03

Czy ktoś chciałby lecieć samolotem pilotowanym przez pilota , przemęczonego, pozbawionego snu, siedzącego za sterami 24 godziny bez przerwy? Czy ktoś wsiadłby świadomie do pociągu , wiedząc, że prowadzi go nieprzerwanie pracujący od kilkudziesięciu godzin maszynista. Maszynista przed drogą jest odprawiany przez dyspozytora i ma wręcz obowiązek zgłosić jeśli czuje się przemęczony czy niedysponowany a dyspozytor ma obowiązek nie dopuścić takiego maszynisty do jazdy.

Nona 2016-09-06 08:22:00

Jeśli polski patomorfolog, miałby nie być przeciążony pracą i nadmiarem obowiązków, co umożliwiłoby mu w pełni realizowanie tych obowiązków i udzielanie świadczeń z należytą starannością do czego ma pełne prawo pacjent, to ten polski patomorfolog musiałby pracować w warunkach przynajmniej zbliżonych do warunków panujących w cywilizowanych krajach, czyli diagnozować średnio około 10 przypadków dziennie. Biorąc pod uwagę wycenę diagnozy patomorfologa na 3 zł z netto ,to ten patomorfolog na miesiąc zarabiałby ok. 700 zł Należy zastanowić się czy opieka społeczna uniesie ciężar praktycznie całkowitego utrzymania rodzin tychże lekarzy: opłat czynszu lub wynajmu najtańszego M3 w bloku z wielkiej płyty, zakupu odzieży w szmateksie i podstawowej żywności w dyskoncie.