Pracujesz 40, 50, a może 60 godzin tygodniowo? Sprawdź ilu jest takich jak ty

- Patrząc na kodeks pracy, powinniśmy spędzać w pracy najwyżej 40 godzin, ale często na naszych zawodowych zajęciach zależy nam dużo bardziej niż innym Europejczykom - mówi Iwona Kowalewski, pedagog ze spółki SITA.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracujesz 40, 50, a może 60 godzin tygodniowo? Sprawdź ilu jest takich jak ty

PODZIEL SIĘ


Autor: Newseria

22 sie 2014 7:27


Okazuje się, że pracujemy dużo więcej niż inne narody europejskie. Co czwarty Polak spędza w pracy od 41 do 50 godzin tygodniowo, a co dziesiąty. powyżej 60 godzin – wynika z badań CBOS. Najczęściej tłumaczymy to związaną z wykonywaniem obowiązków służbowych pasją. Czasem jest to po prostu pracoholizm.

Czytaj też: Pracoholik to marzenie pracodawcy?

Jak wynika z badania CBOS, aż trzy czwarte Polaków lubi swoją pracę, w tym jedna trzecia nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Ogólne zadowolenie z charakteru aktywności zawodowej najsilniejsze jest wśród osób o najwyższych dochodach, czyli prywatnych przedsiębiorców i pracowników średniego szczebla. Niekiedy jednak zbytnie zaangażowanie przeradza się w uzależnienie zwane pracoholizmem.

– Trudno stwierdzić, czy Polacy są pracoholikami, bo taka aktywność ma raczej charakter unikalny, jednostkowy i trudno ją diagnozować w odniesieniu do całych grup społecznych – wskazuje Iwona Kowalewski w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria. – Czas spędzany przez Polaków w pracy wskazuje jednak, że mamy do czynienia z niepokojącymi symptomami tej choroby - dodaje.

Czytaj też: Pracoholizm nie ma nic wspólnego z liczbą godzin spędzonych za biurkiem

W krótkim okresie zdaniem specjalistki firmy SITA większe zaangażowanie w wymagający poświęcenia problem jest zrozumiałe. Na przykład jeśli pracownik zajmuje się ambitnym projektem, w którego realizacji ma odegrać kluczową rolę, a efekty powinny przynieść mu satysfakcję lub wręcz odmienić ścieżkę kariery zawodowej.

Na dłuższą metę całkowite poświęcenie się pracy niesie ze sobą jednak poważne konsekwencje. Często wiąże się to z problemami w życiu prywatnym czy niską samooceną. Jeśli taka sytuacja trwa, może spowodować utratę bliskich, zdrowia czy chęci do życia.

Kiedyś modne było powiedzenie, że należy osiem godzin w ciągu doby przeznaczyć na sen, kolejne osiem na pracę i tyle samo na odpoczynek – przypomina Kowalewski. – Już od dawna nikt nie poświęca ośmiu godzin na odpoczynek, a warto.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

styrlic 2014-08-22 12:04:37

60h dziennie? coś jak monty python, "kładliśmy się o północy, wstawaliśmy o 23:30, pół godziny przed pójściem spać" link: co-dziesiaty-polak-spedza-w-pracy-60-godzin-dziennie,21122